Express-Miejski.pl

Jak Kamieniec Ząbk. widziany jest przez turystów…

kamzab.pl fot.: kamzab.pl

Czytelnik Expressu-Miejskiego.pl, turysta z Wrocławia pan Piotr nadesłał list do Redakcji, w którym opisuje swoje wrażenia po wizycie w Kamieńcu Ząbkowickim. Jak się okazuje dla przyjezdnych miejscowość nie prezentuje się jako atrakcyjne miejsce na weekendową wycieczkę. Liczymy na turystów, to w turystyce pokładamy nadzieję, a wokół centralnego obiektu, który przyciąga zwiedzających nie ma gastronomii i sklepu z pamiątkami, na których można zarabiać.

Kilkukrotnie gościłem w Kamieńcu Ząbkowickim, ostatnio z przyjaciółmi w ubiegłą niedzielę.Szczerze mówiąc jestem bardzo smutny z powodu wyglądu miejscowości.Już wysiadając na dworcu PKP wrażenie jest dość nieciekawe, potem wcale nie jest lepiej.Z dworca brak jakichkolwiek informacji w którą stronę należy się udać w stronę centrum. Budynki miejskie są w opłakanym stanie. Nawet stara mapa przed ośrodkiem kultury zawiera informacje o obszarach zalewowych wyglądających jak szlaki turystyczne (kolorowe przerywane linie). Gdybyśmy nie wczytali się w mapę dokładniej mocno by nas zmyliła.

Posiadacie ogromny skarb w postaci pałacu po Mariannie Orańskiej. W ostatnią niedzielę było tam bardzo wielu turystów. A przecież obiekt jest świeżo ogrodzony i w opłakanym stanie. Jakie korzyści odnosiłaby gmina jeśli pałac byłby wyremontowany? Odwiedzałyby was tysiące turystów. Wasz zamek jest szeroko znany we Wrocławiu. To jest obiekt na skalę europejską. Możliwe zyski ze sprzedaży pamiątek, jedzenia, noclegów i innych usług są nie do przecenienia.

Rozumiem, że taki remont to wielkie wyzwanie i duże koszty. Wiem, że proces spadkowy nie jest jeszcze zakończony przez co gmina ma związane ręce. Ale czy na początek nie wystarczyłoby zrobić podstawowe oznakowanie w miejscowości ułatwiające poruszanie się turystów? Ułatwić powstanie jakiejś podstawowej gastronomii w okolicach zamku? Dałoby to sygnał że jesteście otwarci na turystykę, teraz niestety Kamieniec Ząbkowicki sprawia wrażenie bardzo nieprzyjaznego dla przyjezdnych.

Mam nadzieję że moja opinia nie zostanie odebrana jako narzekanie jakiegoś mieszczucha, ucieszyłbym się po prostu jeśli Kamieniec ożyłby i nabrał blasku na jaki zasługuje.

Z opinią pana Piotra można się zgodzić, bądź niekoniecznie. Niezadowolony mężczyzna powrócił do Wrocławia i opowie o swoich wrażeniach znajomym. Oni może przyjadą do Kamieńca Ząbkowickiego, zwiedzą pałac i na obiad pojadą gdzieś dalej. A przecież turysta może zostawić swoje pieniądze w gminie Kamieniec Ząbkowicki.

eMKa/Express-Miejski.pl

24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jak Kamieniec Ząbk. widziany jest przez turystów…

  2012-10-24 06:24:56

  eMKa/Express-Miejski.pl

  Czytelnik Expressu-Miejskiego.pl, turysta z Wrocławia pan Piotr nadesłał list do Redakcji, w którym opisuje swoje wrażenia po wizycie w Kamieńcu Ząbkowickim. Jak się okazuje dla przyjezdnych miejscowość nie prezentuje się jako atrakcyjne miejsce na weekendową wycieczkę. Liczymy na turystów, to w turystyce pokładamy nadzieję, a wokół centralnego obiektu, który przyciąga zwiedzających nie ma gastronomii i sklepu z pamiątkami, na których można zarabiać.

 • 2012-10-24 07:44:31

  libkam

  1. oznakowanie racja...BRAK !!
  2. Wygląd dworca ... masakra, no ale to od nas nie zależy
  3. " A przecież obiekt jest świeżo ogrodzony i w opłakanym stanie." - no trzeba bylo przyjechać w lipcu...wtedy turysta wywróciłby sie na plecy, gdyby zobaczył ten "busz"
  4. "Możliwe zyski ze sprzedaży pamiątek, jedzenia, noclegów i innych usług są nie do przecenienia." - pamiątki można przeciez kupic w czerwonym kosćiółku, ale to że zamyka sie drzwi przed turystami to juz inna bajka.. nocleg - kawałek dalej, gorzej z gastronomia, do tej pory sie nie oplacała, może jak odrestaurują pałac to sie zmieni...

  według mnie opinia trochę za ostra przede wszystkim jeżeli chodzi o pałac, rzeczywiście stan opłakany ale przez wiele lat wstecz nie bylo tam takich robót, wszystko idzie w dobrym kierunku, przynajmniej tak mi sie wydaje... jeszcze nie widzialem tego ogrodzenia ale juz o nim slyszalem...wybiore sie i sam ocenie ;)

 • 2012-10-24 08:12:56

  gość: ~12345

  Pan piotr to osoba fikcyjna i już na pewno nie z Wrocławia, jak można zejść ze stacji omijając pałac dotrzeć do gck i szukać go na mapie. Dajcie spokój przecież dziecko z podstawówki orientuje się bardziej w terenie i idąc ze stacji dotarłby do pałącu bo nie sposób go nie zauważyć.
  A skąd ten turysta wiedział że płot jest świeży, po czym to rozpoznać ? na pewno badał organoleptycznie ziemie w okół słupków i stwierdził że grodzenie miało miejsce w piątek :-)
  Nie zakrzywiajcie rzeczywistości, bo jak są problemy to trzeba pisać i to jest jasne, tylko niepotrzebnie robicie jakieś wyimaginowane postacie.
  Piotrze trzymaj się

 • 2012-10-24 08:14:39

  gość: ~bardzianka

  Zapraszamy do Barda, u nas tych rzeczy nie brakuje i jest też wiele atrakcji

 • 2012-10-24 16:00:01

  gość: ~54321

  Nie sądzę aby była to fikcyjna postać. Zaiste trzeba zadać sobie zasadnicze pytanie dokąd podąża Kamieniec? Mamy do czynienia ze zlepkiem sprzeczności. Z jednej strony karmi się nas propagandą sukcesu z drugiej strony brud nakrywa się białym prześcieradłem. Działania wójta są jak dla mnie niezrozumiałe. Przykład? Chwalebna jakże potrzebna idea porządkowania terenu wokół pałacu przekazana w ręce człowieka który nomen omen jeszcze nie tak dawno temu zamknął Sobiechowi obiekt wystawiając tabliczkę "obiekt grozi zawaleniem wstęp wzbroniony". Tworzy się przepiękną infrastrukturę wokół kościoła ewangelickiego (warto dodać, że w ramach projektu szlak cystersów jednak nikt nie jest w stanie wytłumaczyć co ma wspólnego były ewangelicki kościół z cystersami) jednocześnie pobierając bilety wstępu do tegoż kościoła gdzie wewnątrz, tak na prawdę oprócz wystawy nic nie ma. Dwieście metrów dalej jest lokalne muzeum które w żaden sposób nie jest promowane. Słyszałem, że na wieży zainstalowano dwa dzwony i napisano na nich Czerniec i Krekora jeśli jest to prawda nasuwa się pytanie czy panowie z własnej kieszeni kupili te dzwony czy z publicznych? Bo jeśli z publicznych to na jakiej podstawie opisują siebie jako darczyńcy? Jeśli zakupione zostały z naszych pieniędzy pochodzących z podatków napis brzmieć powinien: Mieszkańcy Kamieńca w darze potomnym. Umieszczanie swojego nazwiska to szczyt egoizmu na równi z narcyzmem.

  Na ulicy Młyńskiej po robotach związanych z kanalizacją miejscowości kładzie się nowy asfalt. Koszt wedle mojej oceny waha się pomiędzy 35 a 45 tyś PLN. Oczywiście, droga potrzebna ale czy taki wydatek był niezbędny biorąc pod uwagę to, że wiosna przyszłego roku ma zostać położona w tym miejscu kostka?
  Inne przykłady sprzeczności i dziwnych zachowań można tylko mnożyć. Dziś na ten przykład dowiedziałem się, że planowane jest przekazanie pod zarząd naszego cmentarza prywatnej firmie. Tak tak - tej samej która nieudolnie zarządzała cmentarzem w Ząbkowicach Ślaskich.

  Moi drodzy, zadziwiający jest fakt, że nigdzie nie możemy przeczytać dlaczego w Kamieńcu II od trzech lat stoi pusty budynek opalany przez nasze pieniądze. Nikt nie napisze nam dlaczego w Kamieńcu mamy całą masę pustostanów i tyleż samo rodzin bez mieszkań.
  Nikt nie podejmuje tematów które w jakikolwiek sposób dotykają krytycznie wójta. To farsa.

  Nasi przedstawiciele w Radzie Gminy rozczarowali nas wszystkich. Wójt jako doskonały polityk poprzez zależności na linii pracownik pracodawca przywiązał i uzależnił sobie swoją świtę. Jakież było moje zaskoczenie gdy zobaczyłem sołtysów radnych pracujących przy sprzątaniu parku. Tak więc mamy już panią radną pracującą przy UG, mamy radnego pracującego w GCK i tak dalej i tak dalej. Osobiście wstydziłbym się takiego braku samodzielności. Wójt podporządkował sobie wszystkich i wszystko. Nasuwa mi się taka refleksja, że zaczyna się zachowywać tak samo jak jego poprzednik pan Fleszar. Z tą różnicą, że poprzedniemu wójtowi dochodzenie do takiego stopnia niezadowolenia społecznego zajęło przeszło 30 lat. A ten obecny mimo doskonałych notowań na początku kadencji zraził do siebie już wielu i to dosłownie na przestrzeni kilku ostatnich lat. Najgorsze jest to, że w swoje gry wciąga innych.
  Dlatego apel do Wójta. Marcinie, przyjacielu ogarnij się trochę! Musisz popatrzeć dalej niż na czubek własnego nosa. Odcinasz od siebie ludzi którzy naprawdę dobrze Ci życzą tylko dlatego, że odważyli się nie zgodzić z Tobą i wypowiedzieć krytycznie. Jak to mówił klasyk - nie idźcie tą drogą!

 • 2012-10-24 19:48:01

  gość: ~poinformowany

  Z tego co wiem co mi jeden z pupilków wójta powiedział to zegar kosztował 150tys zł i to z gminnych pieniędzy poszło. Więc tam powinno być napisane że mieszkańcy gminy a nie ich nazwiska. To co sie dzieje w tej gminie przechodzi ludzkie pojęcia. Teraz żałuje że oddałem swój głos na niego w wyborach. Juz drugi raz tego nie zrobie

 • 2012-10-24 21:06:47

  gość: ~ten co widzi

  Czerniec, jakim prawem ty siedzisz w urzędzie w godzinach wieczornych, napewno nie pracujesz być może już sie pakujesz a Wielki brat ręce zaciera

 • 2012-10-24 22:02:28

  libkam

  Znaczy że już nie wolno pracować popołudniami?? bo nie rozumiem zabardzo...

 • 2012-10-24 22:05:29

  libkam

  widze ze G... czuje się zażenowany...

 • 2012-10-29 01:02:50

  gość: ~koral

  Widzę, że wszyscy powoli zapominają, jak za czasów Fleszara wszystko stało w miejscu, a największym jego osiągnięciem były światełka ozdabiające Kamieniec na święta. Czy nie jest ważne to, że coś się dzieje, że coś rusza w tej naszej gminie? I tak źle i tak niedobrze. Nie idzie nikogo zadowolić widać. Nikt nie jest idealny, ale ja np. cieszę się, że mogę już na PKP dojść chodnikiem, a nie błotnistą rzeczką jak kiedyś... Jest plac zabaw przy hali, sporo osób zostalo zatrudnionych do prac przy pałacu. Czy naprawdę jest gorzej???

 • 2012-10-29 10:43:41

  gość: ~ja

  Prawda jest taka, że w Kamieńcu jest kilka osób, którym sie wójt nie podoba i wypisują bzdury na forach czy w komentarzach podpisując się za każdym razem inaczej. Robią przy tym jakąś śmieszną nagonkę, to jest właśnie żałosne, a nie działania Wójta. Pochodzę z Kamieńca, ale już tam nie mieszkam, zaglądam za to dość często. Bardzo dużo się zmieniło, rozmawiam ze znajomymi czy przyjaciółmi, którzy pracę gminy oceniają dobrze. nie wiem dlaczego tyle negatywnych komentarzy w sieci, pewnie właśnie się potwierdza że kilka osób siedzi i klepie, mieszkańcy sami wiedzą jak jest i kilku (za przeproszeniem) "baranów" tego nie zmieni. Nie znam osobiście Wójta, ale uważam że niejedna Gmina wam zazdrości

 • 2012-10-29 14:39:56

  gość: ~A ja

  A ja myślę, że jest dokładnie odwrotnie. Obok wójta okopała się grupa trzymająca resztki władzy. Grono osób niezadowolonych wciąż rośnie. Za dwa lata wybory to będzie sprawdzian. Jak sam napisałeś, że nie mieszkasz w Kamieńcu to się nie wypowiadasz bo zupełnie nie wiesz o czym piszesz. W kamieńcu faktyczne dzieje się wiele ale większość na pokaz. Mieszkańcy ostatnio as bardzo wdzięczni za podniesienie opłat za śmieci. Z obecnych 4 złotych do 6,20.

 • 2012-10-29 15:30:46

  gość: ~ja

  Ekonomia inna sprawa, w mojej miejscowości również opłaty poszły w górę, również ludzie narzekają a nie zawsze jest tak, że takie podwyżki są nieuzasadnione. Może taka podwyżka z czegoś wynika? Pytałeś/aś lub dowiadywałeś/aś się?? przypuszczam że nie! Fakt wybory będą najlepszym sprawdzianem, więc poczekajmy, zobaczymy. narzazie pozwólmy pracować a nie kłaść kłody pod nogi

 • 2012-10-29 16:08:29

  gość: ~A ja

  Oczywiście z ekonomicznego punktu widzenia podatki można podnosić w nieskończoność. Ja mieszkam w Kamieńcu i widzę co jest grane. Zamilkła rzesza wójta klakierów. Krytyka to nie są kłody. Świętymi słowami ktoś podzielił się w antyku, że nic nie niszczy tak jak opozycja. Głupia opozycja która w naszej radzie już nie ma nic do powiedzenia. Wójt za dwie kadencje już się wypalił. Teraz to on jest BASZA gorszy niż był Fleszar. Władza psuje charaktery.

 • 2012-10-29 16:27:53

  gość: ~Mieszkaniec Barda

  Czytam i dochodzę do wniosku że ten sam scenariusz napisało życie w mieście cudów.
  Słowo opozycja w znaczeniu wartości słowa niedługo dobije do dna,kiedy tacy radni jak w Kamieńcu czy Bardo dalej będą radnymi "opozycji".
  Na całe szczęście w gminie Złoty Stok opozycja jest "grzechu" warta a to dlatego że przewodniczącą jest kobieta o imieniu Krystyna, a nazwisko już wymieniłem.
  Pozdrawiam.

 • 2012-10-29 21:21:10

  gość: ~tez ja

  Prawda też jest taka że najwięcej mają do powidzenia ci którzy już tutaj nie mieszkają i nie widzą tego co sie dzieje. Jeżeli chodzi o pracowników gminy to jesteś w błędzie.Każdy narzeka. A jeżeli chodzi o tych co niby gmina zatrudniła do parku.Też nie prawda bo wszyscy są z urzędu pracy i gmina na nich ani złotówki nie dała. Więc z czego tu sie chwalić????

 • 2012-10-30 07:34:49

  libkam

  no właśnie z tego się cieszyć że Gmina do tego nie dopłaca...Ci ludzie w większości dzięki tym pracom będą mieć co włożyć do garnka, ale zamiast to rozumieć poluje sie jak hiena na sensacje

 • 2012-10-30 08:39:27

  gość: ~A ja

  No tak. Krytykując wójta człowiek w automacie staje się hieną... Dobrze, że nie mieszkamy na Białorusi bo tam negatywnie nastawieni znikają.

 • 2012-10-30 09:09:13

  libkam

  nikt nie jest hieną tylko mój ojciec tam pracuje i wiem ile znaczy dla nas te parę groszy...

 • 2012-10-30 15:54:06

  gość: ~dsfgs

  no widzisz, po 3miesiącach zostaje bezrobotnym i nadal bez kasy jesteście.A czemu nie załatwi tym ludziom stałych pracy???? tylko od skoczka i to jeszcze nie za swoje??

 • 2012-10-30 16:07:50

  gość: ~A ja

  Od i całe rozwiązanie. Jedna dwie firmy praca dla 50 osób - stała praca. Wszystko rusza bo ludzie zaczną wydawać. Cudze pieniądze wydaje się łatwo. A potem będzie ja i pan przewodniczący. Reszta nic nie robi.

 • 2012-10-30 17:44:22

  libkam

  A masz jakiś pomysł na pracę w kamieńcu??? chętnie wysłucham i chętnie skorzystam....

 • 2017-10-21 15:44:23

  gość: ~Bibi

  Zgadzam się z panem! Kompletnie brak jakiegokolwiek oznakowania, żadnego szlaku! A jest piękny park prowadzący do zamku! Można nim zrobić piękny spacer, zamiast iść nieciekawą miejska drogą!Ńawet na ganek nie można wejść bez opłacenia 25zł!

 • 2017-10-22 14:32:52

  gość: ~Buba

  ostatnio dodany post

  @~Bibi
  Bogu dziękuję źe macie takiego wójta to co on zrobił przez 2 kadencję to innym nawet w ciągu 20 lat się nie udało np ździchu nic nie zrobił

REKLAMA