Express-Miejski.pl

Kamieniec Ząbkowicki miastem?

kamieniec fot.: Stefan Gnaczy

Na Dolnym Śląsku dwadzieścia cztery miejscowości, które mają prawa miejskie są mniejsze od Kamieńca Ząbkowickiego – mają mniejszą populację niż sołectwo Kamieniec 1 i 2.

Gmina Kamieniec Ząbkowicki przygotowała już niezbędne dokumenty, by podjąć starania o uzyskanie praw miejskich. Ważnym elementem zbliżającym Kamieniec do uzyskania miana miasta jest modernizacja i zagospodarowanie Błoni – utworzenie plantów nad rzeką, które będą się łączyć mostem ze stadionem.

- Zręby ulicy Złotostockiej, Kolejowej, plantów nad Budzówką oraz zamknięcie od strony zespołu pocysterskiego – to będzie ścisłe centrum naszej miejscowości – mówi wójt gminy Marcin Czerniec.  Możemy mówić o przygotowaniu dokumentacji całkowitej przebudowy ulicy Młyńskiej z utworzeniem deptaka spacerowego. Co będzie połączeniem z Czerwonym Kościółkiem, z wejściem na planty i z przejściem nad rzeką tzw. kładką i połączeniem z ul. Kolejową.

Jeśli mówimy o mieście, to musimy też pomyśleć o lokalach gastronomicznych i bazie noclegowej.

- Sieć gastronomiczna w Kamieńcu nie jest rozbudowana, ale cztery tego typu obiekty już posiadamy. Kolejne powstaną w niedalekiej przyszłości – zapewnia wójt gminy.

Przy uzyskaniu praw miejskich ważne jest odnowienie elewacji kamienic i domów znajdujących się na ul. Złotostockiej.

- Polskie ustawodawstwo nie poszło aż tak bardzo naprzód by gmina mogła umarzać podatki za remont elewacji prywatnych posesji. W przyszłości może tak się właśnie zdarzyć. Wspólnoty mieszkaniowe dotacje na remont budynków mogą otrzymać tylko wtedy gdy budynek jest wpisany do rejestru zabytków – tłumaczy wójt. Mieszkańcy remont elewacji swoich domów muszą przeprowadzić sami. Ulica Złotostocka jako jedna z głównych ulic Kamieńca jest jego wizytówką.

Patrząc z perspektywy na dokumentację, która gmina już przygotowała - Kamieniec jest niemalże gotowy na przyjęcie praw miejskich. Obiektem, który spełniałby funkcję ratusza będzie Czerwony Kościółek.

- Mamy przygotowaną koncepcję zagospodarowania Czerwonego Kościółka, który będzie pełnił funkcję ratusza. Na wieży zostanie zamontowany nowy zegar, który będzie wybijał godziny. Zostanie zmieniona funkcjonalność Kościółka z nacechowaniem na działalność kulturalną, by ten obiekt żył i pełnił funkcję obiektu centralnego. Jest to dodatkowy aspekt tworzenia w Kamieńcu miejsca jakim jest rynek – mówi Czerniec.

By uzyskać status miasta należy spełnić kilka warunków. Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o nadaniu praw miejskich przemawia szereg argumentów i uwarunkowań.

Należy spełnić warunki przestrzenno - urbanistyczne, czyli posiadanie odpowiedniej infrastruktury techniczno-komunalnej (cała miejscowość musi być zgazyfikowana, zwodociągowana i skanalizowana, posiadać m.in. centralne ogrzewanie, oczyszczalnię i selektywną zbiórkę odpadów). Miejscowość musi mieć uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego przewidującego rozbudowę przyszłego miasta, posiadanie miejskich cech funkcjonalno-przestrzennych (układ urbanistyczny z rynkiem, zwarta zabudowa typu miejskiego, asfaltowa nawierzchnia ulic, kanalizacja burzowa, chodniki, oświetlenie ulic, itp.), posiadanie jednoznacznie wykształconego centrum, w obszarze zwartej zabudowy nie powinna być widoczna zabudowa typu zagrodowego, określenie granic projektowanego miasta nie może być zbyt szerokie, czyli zawierać elementy funkcjonalno-przestrzenne niewłaściwe dla miast (niezwarta zabudowa, rozłogi wiejskie itp.).

Kolejnym ważnym aspektem jest posiadanie odpowiedniej liczby ludności (przyjęte kryterium to minimum 2.000 mieszkańców) z czego przynajmniej 2/3 ludności musi być zatrudniona poza rolnictwem.

By miejscowość uzyskala prawa miejskie ważne jest poparcie lokalne (we wstępnych konsultacjach przeważająca liczba mieszkańców projektowanego miasta oraz otaczającej je gminy musi opowiedzieć się za nadaniem statusu miejskiego) i ostatecznie potrzebna jest pozytywna opinia wojewody.

eMKa/Express-Miejski.pl

13

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kamieniec Ząbkowicki miastem?

  2012-07-16 15:24:08

  eMKa/Express-Miejski.pl

  Na Dolnym Śląsku dwadzieścia cztery miejscowości, które mają prawa miejskie są mniejsze od Kamieńca Ząbkowickiego – mają mniejszą populację niż sołectwo Kamieniec 1 i 2.

 • 2012-07-16 16:12:06

  gość: ~prima aprilis

  To zbliża się 1 kwietnia? Nie potrzeba chyba praw miejskich (np. wyższa jest subwencja na szkoły wiejskie), żeby być zadowolonym z miejsca, w którym się mieszka. Czy aby Czerniec nie spełnia jakich swoich ambicji? Przecież jest "tylko" wójtem... Marcinku zejdź na ziemię, idź do ludzi i zobacz, jakie mają problemy.

 • 2012-07-16 16:27:07

  gość: ~Kita

  Sam nie wiem. Mam mieszane uczucia. Wszystko ma swoje plusy i minusy. A drodzy nauczyciele - wokół was tylko świat się nie kręci! Nie jesteście najważniejsi.

 • 2012-07-16 18:01:17

  gość: ~Janek

  Nie róbcie jaj!!!

 • 2012-07-16 18:47:17

  gość: ~gość

  Panu wójtowi

  nie chodzi o dobro mieszkańców Kamieńca ,ale o swoją prywate.
  Jako burmistrz będzie zarabiał dużo więcej niż teraz,a pieniądze będzie miał z wyzszych podatków. Jak KAMIENIEC będzie miastem to wzrosną podatki za dzierżawy , za grunty za mieszkania . Wzrośnie opłata za wodę , ścieki ,śmieci. TEGO CHCE WÓJT.
  Składam gratulacje mieszkańcą KAMIEŃCA ZA POMYSŁY TAKIEGO WÓJTA.

 • 2012-07-16 19:42:58

  gość: ~p.

  Mnie nurtuje jedno - z czego kamieniec ma się utrzymać, jak tu nie ma pracy, nie ma już żadnego przemysłu, a istniejące firmy są gnębione przez coraz to ciekawsze pomysły naszej władzy.
  Poza tym, jaki obszar kamieńca jest skanalizowany, zgazyfikowany i ma odpowiednią zabudowę, by pełnić funkcje miasta? No chyba, że ponownie oddzielimy Goleniów od Kamieńca. W zasadzie i tak od dawna pełni zapomnianą i nieco "gorszą" dzielnicę.

 • 2012-07-16 23:02:29

  gość: ~Kamikadze

  Ja współczuję wójtowi, co wy od niego chcecie on patrzy przyszłościowo poinformował mnie jego jeden z najbliższych współpracowników, kolega ten wójt to chodząca dobroć tyle mi umarza podatków, kto by nie przyszedł do opieki każdy kilka stówek dostanie. Czy wy wiecie, że do toalety musi do domu swojego jeździć bo w budynku Urzędu Gminy niema odpowiednich warunków tan hołota może się załatwiać?..Nasz Wójt Marcin Czerniec jest stworzony do wyższych celów sprzeda pałac postawi ratusz z wymogami dwudziestego pierwszego wieku z gabinetami wypoczynkowymi itp. Do pałacu zaczną się zjeżdżać elity władzy z całego świata to gmach, ratusz musi wyglądać okazale, bo panowanie u szczytów władzy Marcin Czerniec planuje do samej emerytury i zapowiada świetlany rozwój gospodarczy, wirtualny na papierze i w swej chorej wyobraźni to szalony człowiek po trupach do celu .

 • 2012-09-09 07:08:55

  gość: ~presolo

  a Ty masz jakąś chorą wizje. Co Ty piszesz???????? chodząca dobroć??? słyszałem że przedszkole w kamieńcu chce sprzedać i w starczowe ten ośrodek???? ludzi zwalnia . Ty to nazywasz "chodzącą dobrocią??" Do domu jeździ do toalety???? za nasze pieniądze.podatników. Nie ma w gminie warunków?? to co mają powiedzieć pracownicy???? wypisujesz głupoty. wójt niech sie ludzi spyta czy chcemy miasta??? nie może sam decyzji podejmować. Wszystko pójdzie w góre, podatki dzierżawy a co się z tym wiąże, ceny w sklepach.I nie wiem komu to na dobre wyjdzie, nam???? czy wójtowi który zyskałby tytuł burmistrza.

 • 2012-07-18 18:44:10

  gość: ~//////

  Jak zwykle się nie podoba, cóż takich ludzi tutaj mamy! ale kto wybrał Wójta? przecież sam sie nie mianował! masakra jakaś...
  co do praw miejskich tez mam mieszane uczucia, ale Gminą zarządza dobrze i tego nie możecie przeżyć !!!!!!! :P

 • 2012-07-18 23:49:58

  gość: ~Kamikadze

  Poprzedni wójt spoczął na laurach dorabiając się milionów nielegalny sposób wybraliśmy młodego z nadzieją na szybki rozwój naszej gminy sam głosowałem na niego wybraliśmy mniejsze zło, bo niebyło konkretnego kandydata na to stanowisko.Marcin Czerniec nie sprawdził się i powinien sam odejść z honorem, aby wygrać drugą kadencję stosował metody poprzedników metody karalne prawem. Czy dobrze rządzi robi przekręty i jego podwładni też spora część budżetu trafia do kieszeni urzędników w postaci prowizji od przetargów radnym i sołtysom też, coś skapnie?.Wójt zwalcza rozwój turystyki wraz z swymi podwładnymi, bo poco Turyści mają przyjeżdżać i patrzeć na nieudolne rządzenie i korupcję, bałagan w sołectwach drażliwym tematem jest niechęć rozwiązania problemu przez Wójta M Czerniec spłaty środków finansowych spadkobiercom Profesora, prędzej czy później długi trzeba będzie spłacić do tego dojdą jeszcze odsetki od kwoty zainwestowanej w odbudowę pałacu czyżby wójt o tym nie wiedział a to z naszej kieszeni trzeba będzie wyłożyć . Wójt charakteryzuje się najstraszliwszą cechą zero Polskiego Patriotyzmu pazerność, chciwość działa na szkodę społeczeństwa zaspakajając swe potrzeby ekonomiczne a co ma powiedzieć młodzież gdzie jest dla nich przyszłość gdzie są miejsca pracy umowy śmieciowe przed wyborami na pracach interwencyjnych.

 • 2012-07-19 20:49:49

  gość: ~brunto

  za ten komentarz to bym Pana do sadu odał tam sa " część budżetu trafia do kieszeni urzędników w postaci prowizji od przetargów radnym i sołtysom też,"

 • 2012-07-19 21:41:32

  gość: ~Kamikadze

  Jak się coś publikuje pisze trzeba mieć na to dowody lub wiedzę niezbędną do udowodnienia dokonania nadużyć w Urzędzie Gminy w Kamieńcu Ząb lub mechanizmach działającej korupcji urzędników a sądami proszę nie straszyć, bo Polski wymiar sprawiedliwości darzę wysokim szacunkiem jestem czystej krwi Polskim Patriotą .

 • 2012-09-08 21:20:30

  gość: ~xxx

  lepiej się cofać do tyłu i zamiast miasta to zrobić wypiździew z kamieńca??????!!! ludziom zawsze źle jest coś się chce zrobić to źle nic sie nie robi też źle !! w przeciągu paru lat na pewno by się coś ruszyło jakieś sklepy a co za tym idzie PRACA!!! więc chyba ma to swoje plusy ...... sami coś róbcie a nie tlyko komentarze durne i narzekanie!!! to najlepiej wychodzi, ale tak to jest jak się jest zacofanym............:))

 • 2012-09-20 23:25:57

  gość: ~Obywatel

  ostatnio dodany post

  Z niezwykłym rozbawieniem przeczytałem dywagacje kamienieckiego wójta na temat planów przerobienia wioski w miasto. Całość wywodów takie ble, ble człowieka, któremu ambicja przesłania zdrowy rozsądek. Dobrych dróg nie ma, chodniki w opłakanym stanie, mocą ciemności choć oko wykol a pan chcesz być burmistrzem? Z czym do miasta chciało by się powiedzieć. Moźe najpierw wychodki zastąpny kanalizacją, wszk w mieście nie wypada chodzić za stodołę? Podobno juź wójt szykuje nakazy wyburzenia wszystkich stodół, stodółek i komórek w Kamieńcu I i II. Postawmy na rozwój oświaty, postarajmy się o fundusze unijne,by było piękniej i lepiej. Wszak toyota nie czyni człowieka mądrzejszym, bo stare przysłowie mówi toyota, toyota a w środku......

REKLAMA