21 czerwca 2026 roku na Rynku w Ząbkowicach Śląskich odbył się Wojewódzki Festiwal Orkiestr, Big-Bandów i Grup Mażoretek.
Było to wyjątkowe spotkanie zespołów z różnych miejscowości regionu, które wspólnie zaprezentowały swój dorobek artystyczny. Publiczność mogła wysłuchać zarówno klasycznych utworów orkiestr dętych, jak i energetycznych aranżacji big-bandowych oraz podziwiać widowiskowe występy mażoretek.
W festiwalu udział wzięły:
– Orkiestra KGHM Zakładów Górniczych Lubin
– Miejska Orkiestra Dęta z Dzierżoniowa
– Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Legnickiego Centrum Kultury
– Orkiestra KGHM Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice
– Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin
– Miejska Orkiestra Dęta z Ząbkowic Śląskich
Organizatorami wydarzenia byli PZChiO Oddział Dolnośląski we Wrocławiu oraz Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem burmistrza Marcina Orzeszka oraz pod patronatem honorowym wicemarszałek Sejmu RP Moniki Wielichowskiej.