Sylwester Kowal z jednogłośnym absolutorium wykonania budżetu za 2025 rok fot.: UMiG Kamieniec Ząbkowicki
W Gminie Kamieniec Ząbkowicki odbyła się sesja absolutoryjna, podczas której radni jednogłośnie udzielili burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok.
Już podczas sesji burmistrz Sylwester Kowal podziękował wszystim współpracownikom zaangażowanym w codzienną pracę na rzecz kamienieckiej gminy. Uczynił to również za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Mógłbym wrzucić tu piękne wykresy.
Dziś takie grafiki można wygenerować bardzo szybko. Można pokazać dochody, wydatki, deficyt, zadłużenie, procenty i słupki. Wszystko będzie się zgadzało. Tylko czy same liczby oddadzą istotę tego, co wydarzyło się na sesji absolutoryjnej?
Za nami ważne głosowania. Rada Miejska udzieliła mi wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Absolutorium zostało przyjęte jednogłośnie. To szczególnie bardzo mnie cieszy.
Dla mnie to nie jest tylko formalność. To jasny sygnał, że kierunek, który obraliśmy, jest właściwy. Od początku stawiamy na sprawy najbliższe mieszkańcom i ten kurs będziemy konsekwentnie utrzymywać.
Remontujemy drogi. Czyścimy rowy. Poprawiamy chodniki. Rozwijamy komunikację. Tworzymy miejsca spotkań. Dbamy o place zabaw, szkoły, seniorów i dzieci. Trwa remont szkoły, a przy okazji powstaje żłobek, który dla wielu rodzin będzie realnym wsparciem w codziennym życiu. Nadrabiamy lata zaległości. Chcemy, żeby mieszkaniec nie był tłem, ale zawsze był na pierwszym miejscu.
Tak niezmiennie rozumiem samorząd.
Nie jako zbiór tabel, uchwał i dokumentów, ale jako codzienną pracę nad tym, żeby mieszkańcom żyło się po prostu lepiej.
Oczywiście, że chciałbym robić więcej i szybciej. Gdyby pieniędzy było więcej, lista zadań też byłaby dłuższa. Tylko odpowiedzialność polega również na tym, żeby mierzyć siły na zamiary i podejmować decyzje, które mają sens nie tylko dziś, ale również za kilka lat.
Codzienna praca. Odważne decyzje. Bez zbędnego ryzyka.
Oczywiście, że przy takiej skali spraw pojawiały się trudniejsze momenty. To normalne w codziennej pracy samorządu.
Nie skupiam się jednak na problemach, tylko na rozwiązaniach. Na tym, żeby reagować, poprawiać i konsekwentnie iść dalej. Bilans tego roku jest bardzo dobry. Absolutorium jest tego potwierdzeniem. Efekty widać. To, co zaplanowaliśmy i chcieliśmy zrobić, zostało wykonane. I to jest nasz wspólny sukces.
Chcę dziś bardzo wyraźnie powiedzieć jedną rzecz: za tym wynikiem nie stoi jedna osoba.
Stoją za nim ludzie. Konkretni ludzie. Pracownicy urzędu, szkół, jednostek organizacyjnych i spółek. Osoby, które przyjmują pisma, przygotowują decyzje, rozliczają dotacje, piszą wnioski, prowadzą sprawy mieszkańców, koszą trawę, wywożą odpady, sprzątają urząd i wykonują setki zadań, których na co dzień często nie widać.
Bez nich gmina zwyczajnie by nie działała.
Dlatego dziękuję każdemu, kto pracuje na rzecz Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Wiem, że czasem narzucam szybkie tempo. Wiem, że bywam wymagający. Wiem też, że czasem chcę, żeby sprawy szły szybciej, niż pozwala na to administracyjna rzeczywistość.
Za te trudniejsze momenty przepraszam.
Tym bardziej dziękuję za cierpliwość, zaangażowanie i codzienną pracę.
Dziękuję również radnym i przewodniczącemu Rady Miejskiej. Mandat radnego to nie tytuł. To odpowiedzialność za mieszkańców, ich sprawy i codzienne problemy. Drzwi mojego gabinetu są otwarte dla każdego radnego, który chce rozmawiać, szukać rozwiązań i realnie pracować na rzecz mieszkańców. Możemy się różnić, możemy mieć inne zdania, ale jeśli celem jest dobro gminy, zawsze jest przestrzeń do rozmowy. Czym innym jest jednak merytoryczna kontrola i dyskusja, a czym innym działanie dla samego działania, które zabiera czas i nie przynosi mieszkańcom żadnej konkretnej korzyści. Samorząd nie jest od tego, żeby produkować spory. Jest od tego, żeby rozwiązywać problemy.
Naszą rolą jest dbać o to, żeby decyzje podejmowane w gminie służyły ludziom, a nie były dla nich utrapieniem. Dotyczy to także rozwoju gospodarczego. Firmy są potrzebne, inwestycje są potrzebne, ale rozwój nigdy nie może oznaczać pogorszenia warunków życia mieszkańców.
Dziękuję także wszystkim, którzy działają w stowarzyszeniach, organizacjach, klubach, jednostkach OSP i różnych inicjatywach na terenie naszej gminy. Nie wymieniam nikogo z imienia i nazwiska, bo jest Was wielu i nie chciałbym nikogo pominąć. Wasza praca ma ogromne znaczenie. Dziękuję też osobom, które mi doradzają, wspierają mnie i czasem mówią rzeczy, których nie zawsze wygodnie się słucha. To też jest potrzebne.
Dziękuję Wam mieszkańcy za Wasze zaufanie!
Gmina nie jest moja. Nie jest rady. Nie jest urzędu. Nie należy do jednej grupy ani jednego środowiska. Gmina Kamieniec Ząbkowicki należy do nas wszystkich. I właśnie dlatego każda decyzja, każda inwestycja, każda złotówka i każda godzina pracy powinny mieć jeden cel: żeby to miejsce było coraz lepsze do życia.
Dużo tych podziękowań, myślę, że ten rozdział można już zamknąć.
Idziemy dalej. Krok po kroku. Sprawa po sprawie. Z mieszkańcem na pierwszym miejscu.
Sylwester Kowal
Burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego
em24.pl
Sylwester Kowal po absolutorium: „Gmina Kamieniec Ząbkowicki należy do nas wszystkich”
2026-06-02 14:58:59
gość: ~takitam
Co za dno.
Wręczyli sobie kwiaty za to, że wszyscy się ze sobą zgadzają :))
No i to pozowanie do zdjęcia .... po jaką cholerę to kiczowate Bizancjum ?
2026-06-02 15:40:02
gość: ~Ytał
@~takitam na ytał, żeby się głupek pytał.
2026-06-02 21:00:31
gość: ~Kz
@~takitam
Ale jaja !!!! Cyrk jakiego Kamieniec jeszcze nie widział. Czas podziękować temu nieudacznikowi.
2026-06-03 07:01:19
gość: ~Prorok
@~takitam
Zaprawdę powiadam Wam że wpokornym stadzie baranów znalazła się czarna owca Pasterz złoży ja w ofierze
2026-06-02 20:03:22
gość: ~Mieszkaniec
Kowal ty nie zrozumiałeś jednej rzeczy Ty się na burmistrza nie nadajesz i to widzą juz prawie wszyscy.Nie masz żadnego doświadczenia w pracy w samorządzie.Śmieją się z ciebie i ogrywają wszyscy Włodarze naokoło. Zmiana z gumiaków na wafelki nie sprawi, ze nagle staniesz się inteligentny i oczytany. Na to jest dawno za późno. Nie potrafisz zarządzać organizmem jakim jest gmina. Zrezygnuj sam jeśli masz odrobinę honoru albo będzie wstyd przy referendum. Wystawiasz sobie sam laurke i twierdzisz, ze jest wszystko ok. Śmiech na sali. A radni spełnili swoje obietnice wyborcze ? Oczywiście, ze nie. Radni będą rozliczeni razem z Tobą. Zapiszesz się jako najgorszy Włodarze jaki kiedykolwiek byl w Kamieńcu. W sumie to juz się stało. Taczka czeka.
2026-06-02 21:16:49
gość: ~Hhh
@~Mieszkaniec ty jednak naprawdę masz coś z głową.
2026-06-02 21:31:25
gość: ~Ok
@~Mieszkaniec
A umiesz odpowiedziec na zadane przez Ciebie tezy?
Ogrywają? W jaki sposób, podaj przykłady.
Jakie byly obietnice i co nie zostało jeszcze dotrzymane? Rozumiem, ze wybory za miesiąc i już rozliczasz?
2026-06-02 22:44:09
gość: ~xwr
@~Mieszkaniec
Widzę ciągły regularny hejt klakierów. Ktoś tu bardzo tęskni:) Włodarze innych gmin odwiedzają teraz Kamieniec z podziwem i zachwytem dla naszego Burmistrza. Ostatnio byłam zaskoczona naprawionym chodnikiem na przeciwko małej szkoły. Przez tyle lat już nauczyłam się wyginać nogi, aby ominąć wystające płytki chodnikowe. Mała rzecz, a jak bardzo cieszy.
2026-06-02 23:37:51
gość: ~takitam
@~xwr
gość: ~xwr napisał/a:
__ Włodarze innych gmin odwiedzają teraz Kamieniec z podziwem i zachwytem dla naszego Burmistrza. __
/// Warunki na zgrupowaniach miałyśmy bardzo dobre! Wszystko to zasługa naszego prezesa i nie jest prawdą, że dach przeciekał, szczególnie, że prawie nie padało ///
2026-06-03 00:07:32
gość: ~bezdomny
Zapraszam na moją działkę tam nie ma polityki i komuny PiS możemy porozmawiać sobie o bardzo śmiesznych i ciekawych rzeczach.Działki ogrodowe "Piast" serdecznie zapraszam ze swojego żebractwa na ząbkowickim Rynku będzie mnie nawet stać żeby postawić ci piwo i razem sobie porozmawiamy o roznych przyjemnych rzeczach bez polityki.
2026-06-03 09:15:29
gość: ~jaion
@~takitam
to pikuś apsolutorium wyszło jak zwykle
w Gminie Stoszowice lepsze wałki kręcą,
https://www.facebook.com/100001888261763/videos/1870151847013036/
znika konto wójciny na FB, nic się nie pisze o gminie Stoszowice na lokalnych portalach,
musi ucichnąć przewała Gancarza i Ruszkowskiej
tak się rządzi!
2026-06-03 13:31:56
gość: ~hmmm
@~jaion a to ciekawe
2026-06-03 19:11:06
gość: ~Pcwd
@~xwr
Wielki sukces naszego Burmistrza zostala naprawiona wystaǰaca płytka chodnikowa hmmm A to ci wydarzenie roku
2026-06-03 14:36:29
gość: ~Mieszkaniec
A gdzie Ptak jako przewodniczący Rady już poznał się na nieudacznym Kowalu i nawet do foty z nim nie staje pozować! Dobre, dobre i ciekawe
2026-06-04 13:08:17
gość: ~Poeta
ostatnio dodany post
@~Mieszkaniec
Ptak jest dzieckiem PSL tak jak inne w powiecie dzieci które piastują w państwowych złodziejskich instytucjach stołki funkcyjne,Sylwester zaś Cichy pisowiec czeka na przyszły rok żeby się ptaszkowi w oczyści zaśmiać i reszcie jak ich będą wyprowadzać w obrączkach za te wszystkie tematy,ot filozofie,a że niechca go dopuścić do tych tematów niezgoda zaczęła panować ….
REKLAMA
REKLAMA