Express-Miejski.pl

Premiera wyjątkowej publikacji o historii Złotego Stoku. „750 lat tradycji górniczych” już dostępne

Premiera wyjątkowej publikacji o historii Złotego Stoku. „750 lat tradycji górniczych” już dostępne

Premiera wyjątkowej publikacji o historii Złotego Stoku. „750 lat tradycji górniczych” już dostępne fot.: UMiG Złoty Stok

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W zabytkowej Starej Kruszarni na terenie Kopalnia Złota w Złotym Stoku odbyła się promocja wyjątkowej publikacji poświęconej historii górnictwa na Dolnym Śląsku.

Książka „750 lat tradycji górniczych Złotego Stoku” pod redakcją dra Bartosza Grygorcewicza to efekt międzynarodowej konferencji naukowej, która miała miejsce w październiku 2023 roku.

Publikacja stanowi interdyscyplinarną podróż przez niemal osiem wieków historii wydobycia złota i rud arsenu w regionie Złotego Stoku. Impulsem do jej powstania były obchody 750. rocznicy wystawienia przez księcia Henryka IV Probusa dokumentu zezwalającego cystersom na prowadzenie prac górniczych.

Na książkę składa się piętnaście artykułów naukowych przygotowanych przez badaczy związanych m.in. z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej, Autorzy analizują najstarsze ślady wydobycia złota, rozwój technologii górniczych i hutniczych, organizację pracy dawnych kopalń, a także współczesne aspekty ochrony oraz rewitalizacji dziedzictwa pogórniczego.

Za wydanie publikacji odpowiadają Elżbieta Szumska, Archiwum Państwowe we Wrocławiu oraz Fundacja Księstwo Ziębickie kierowana przez Leszka Więckowskiego.

Podczas spotkania nie brakowało gratulacji dla wydawców i organizatorów za stworzenie publikacji na wysokim poziomie naukowym i edytorskim. Wydarzenie zgromadziło pasjonatów historii, regionalistów oraz osoby związane z dziedzictwem górniczym Dolnego Śląska.

Co ważne, nakład książki jest bardzo ograniczony — wydano jedynie 300 egzemplarzy. Publikację można nabyć na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Organizatorzy podkreślają, że to unikatowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią regionu i dawnym górnictwem.

em24.p

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Premiera wyjątkowej publikacji o historii Złotego Stoku. „750 lat tradycji górniczych” już dostępne

    2026-05-25 11:41:48

    gość: ~Paweł z Mickiewicza

    PiS w ciągu 8 lat swoich rządów zamknął 14 kopalni. Pracę straciło kilka tysięcy osób. Ze smutkiem czytam takie artykuły o tradycjach górniczych kiedy to górnicy masowo tracą pracę. Dajcie szansę w wyborach 2027 dla Koalicji Obywatelskiej a będzie tylko lepiej, to jest ogromna szansa dla górnictwa. PiS nienawidzi górników ani innych innych zawodów.

  • 2026-05-25 19:26:34

    gość: ~Fun

    @~Paweł z Mickiewicza
    Zadzwoń do rudego aby wypowiedział zieony lad i kopalnie zostaną. Aaa sorry ostatnio wasz senat nie wyraził zgody na referendum w tej sprawie mają w dup.ie Polaków. Na jedne z nielicznych narzedzi demokratycznych realnego wpływu na rządzących w trakcie kadencji nie wydano zgody. Ale juz taczki jadą, bedzie jak w Krakowie. Wiem ze w tvn nawet nie podali wyników i ze boli ale nie jest to święto pisu ani opozycji. Ludzie tej chu.jni maja zwyczajnie dość.

  • 2026-05-25 22:19:27

    gość: ~Rafał KOsno

    @~Fun
    Wiem nie podali ale za to wyniki podali w w TV Republice.

  • 2026-05-25 12:40:50

    gość: ~mieszkaniec

    te niby paweł z mickiewicza,dołączyłeś do takich tuz intelektu jak -henig klęska,która twierdzi że gaz oblicza się w baryłkach nie metrach sześci.druga twoja koleżanka to geniusz marta wcisło która twierdzi że pociski bojowe robi się ręcznie itd.itp.jesteście prymitywną bandą nieudaczników,i jeszcze ci podpowiem ty ośle z mickiewicza czy wiesz czym się różni świnia od posła????nie wiesz to ci wyjaśnię,świnia jak się nażre to odchodzi od koryta a poseł od koryta nigdy nie odejdzie,pa debilu

  • 2026-05-25 15:29:04

    gość: ~Paweł z Mickiewicza

    @~mieszkaniec
    Masz 24 godziny na publiczne przeprosiny. Inaczej zgłaszam ten komentarz !

  • 2026-05-25 22:17:17

    gość: ~obywatel

    @~Paweł z Mickiewicza
    Rafałku nie denerwuj się zjedz wege to ci przejdzie to naszczęście on ciebie obraził a nie Pawła z Mickiewicza.

  • 2026-05-26 10:56:31

    gość: ~Rafał KOsno

    ostatnio dodany post

    @~mieszkaniec
    A dzięki komu mamy F-35 a dzięki komu mamy 5000 zołnierzy Amerykańskich w Polsce.Naprawdę trzeba wpierdalać wege jak ja żeby wiedzieć że dzięki Nawrockiemu to mamy.

  • 2026-05-25 14:29:17

    gość: ~czyta

    gratulacje dla organizatorów i wykonawców wydarzenia. Książka absolutnie the best. Więcej takich eventów. Więcej ludzi o osobowości P.Eli Szumskiej - świat byłby lepszy

REKLAMA