Budynek po Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie stoi niemalże pusty od blisko roku. 15 maja powiat ogłosił przetarg na jego dzierżawę z nową ceną.
W lipcu minie rok od likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie. Od tego czasu żadna z kilku pojawiających się koncepcji na jego zagospodarowanie nie została zrealizowana.
Początkowo mówiło się, że w obiekcie mógłby powstać Dom Pomocy Społecznej. Przygotowany program funkcjonalno-użytkowy wskazał jednak, że inwestycje konieczne do spełnienia wymogów rozporządzenia określającego standardy DPS mogłyby wynieść nawet 10 mln zł. – Zgodnie z przygotowanym programem funkcjonalno-użytkowym cały obiekt musiałby zostać kompleksowo przebudowany – chodziło o pomieszczenia, korytarze, ciągi komunikacyjne czy windy. Przy takich kwotach koncepcja traci sens ekonomiczny, dlatego z niej zrezygnowaliśmy – wyjaśniał w lutym starosta Roman Fester. Przez chwilę była też wizja, aby do budynku po DWD przenieść Zespół Szkół Specjalnych i Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Domu Pomocy Społecznej Zamek w Opolnicy. Ten pomysł nie jest jednak optymalnym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym.
Priorytetem władz powiatu jest dzierżawa obiektu. 20 stycznia 2026 roku Zarząd Powiatu Ząbkowickiego podjął w tej sprawie stosowną uchwałę. – Zrobiliśmy wykaz i przedstawiamy nieruchomość do dzierżawy. Jeżeli znajdzie się dzierżawca, to niech obiekt funkcjonuje i przynosi dochody do budżetu powiatu. Wtedy te środki będzie można przeznaczyć na większe wsparcie placówek, które obecnie dofinansowujemy. Pojawi się bowiem dodatkowy przychód i taka opcja stanie się realna. Taka jest koncepcja – mówił starosta. Miesięczny czynsz oczekiwany od potencjalnego dzierżawcy wynosił niemal 50 tys. zł brutto.
Chętnych jednak nie było. Ogłoszony na 31 marca przetarg zakończył się wynikiem negatywnym z uwagi na brak osób zainteresowanych (brak wpłat wadium).
W związku z tym 15 maja Zarząd Powiatu ogłosił kolejny przetarg obniżając cenę dzierżawy. Nowa cena wywoławcza czynszu dzierżawnego (opłaty miesięcznej) wynosi 30.750 zł brutto (25 tys. zł netto, do której należy doliczyć podatek w wysokości 23 proc.) Potencjalni zainteresowani muszą wpłacić wadium w wysokości 2,5 tys. zł do 16 czerwca. Przetarg zaplanowano na 23 czerwca o godz. 10 w budynku Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich przy ul. B. Prusa 5, sala nr 209.
em24.pl
Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie nadal stoi pusty. Powiat zszedł z ceny i wciąż szuka dzierżawcy
2026-05-20 09:21:27
gość: ~Darek
Dzierżawienie tego obiektu doprowadzi do jego całkowitej dewastacji, bo dzierżawca będzie chciał ponosić jedynie minimalne koszty na jego utrzymanie. Przykładem szpital w Ziębicach, dzierżawiony od lat a wyglądający jak ruina. Wiem, że dzierżawa przynosi stały dochód, ale jeżeli chce się jakiś obiekt uratować to należy go sprzedać oczywiście odpowiedzialnemu właścicielowi żeby nie skończył jak ziębicki np. browar czy SP3
2026-05-20 09:22:05
gość: ~Nick
I z jakichkolwiek dochodów jakie to przynosiło trzeba dokładać teraz, taki kunszt rządzenia, nie mówiąc już o tym że parę osób pracę straciło
2026-05-20 09:40:29
gość: ~Zed
Cały kompleks należy przekazać nieodpłatnie parafii bardzkiej na Chwałę Pana.
2026-05-20 11:59:44
gość: ~qwerty
"Przy takich kwotach koncepcja traci sens ekonomiczny, dlatego z niej zrezygnowaliśmy" 10mln to dla nich (urzędnicy) zo dużo,
ale wywalenie takiej kasy na renowacje gruzowisk historycznych to już im się opłaca!
hipokryci
2026-05-21 07:04:01
gość: ~Pop
@~Zed Przekaż swoją chałupę na chwałę kleru.
2026-05-20 10:48:30
gość: ~Ja
A było nie podnosić raczek i naciskać przycisk za likwidacja Jak Pisali pisma byli nauczyciele twj placowki bo chcieli ratowac to ich szybko wysiudali Teraz niech Ci co zlikwidowali biora to w dzierżawe bo Domy wczasow istnieja mimo braku subwecji A tu chciał sie popisać jeden napier....ze domy wczadow bez subwecji nie maja prawa bytu a reszta podniosła raczke
2026-05-20 11:18:18
gość: ~Mieszkaniec
Powodzenia Roman:)
2026-05-20 11:33:38
gość: ~Ja
@~Mieszkaniec
Romanowi sie powodzi a reszta jakos to bedzie coz mozna obiecać
2026-05-20 11:55:39
gość: ~Adam
Niezła różnica w kwocie najmu to co za mondry ustalał pierwszą kwotę ale i tak sądzę że nikt tego nie weźmie za więcej jak 10 tyś miesięcznie
2026-05-20 22:16:23
gość: ~xyz
A mogli mieć ludzie dalej pracę i to na miejscu :)…
2026-05-21 07:05:42
gość: ~Jolka
Urzędnicy szukają frajerów.
2026-05-21 08:59:14
gość: ~tytus
Dlaczego powiat nie przekaże obiektu gminie....Wesoły Romku.
2026-05-23 09:25:27
gość: ~Tymek
@~tytus
A po co. W Ziębicach powiat prxekazał gminie piękny budynek po szkole w parku i ten od wielu lat stoi i niszczeje, a gmina zamiast go zagospodarować na urząd to ładuje kasę w trupa przy Przemysłowej który i tak do niczego się nieędzie nadawał. Taki gospodarzom nie warto takich pięknych obiektów przekazywać bo je zmarnują.
2026-05-21 10:36:04
gość: ~FC
Marek mówił, że to złoty interes. Dlaczego Marek z Marcinem nie wydzierżawią i nie prowadzą interesu skoro jest złoty?
2026-05-21 11:56:02
gość: ~Ja
@~FC
Myslisz że Marcina stać na dzierzawe Marcin lubi stac za plecami cichociemny
2026-05-25 15:52:40
gość: ~Mietek
@~Ja
Marcin to się zna na robieniu ale innych rzeczy..
2026-05-21 12:04:33
gość: ~Ja
Dali du..... po całości wstyd hanba
2026-05-27 10:52:45
gość: ~mieszkanka
Mało że budynek nie jest wykorzystany to jeszcze dodatkowo ponosi koszty:
zatrudniony pracownik dozorujący (dziwne bo na terenie obiektu mieszka emerytka Domu Wczasów Dziecięcych i zatrudniony pracownik w w nocy nie pracuje a także w sobotę i niedziele - luksus
opłaty licznikowe
energia elektryczna
2026-05-27 10:57:54
gość: ~ksiegowa
@~mieszkanka
Nieużytkowany lub pustostanowy budynek generuje koszty. Wynikają one z samego faktu posiadania nieruchomości i obowiązków prawnych związanych z jej utrzymaniem.
Główne kategorie kosztów to:
Podatki od nieruchomości: Obowiązkowa danina dla gminy, niezależna od tego, czy w budynku ktoś mieszka czy prowadzi działalność.
Przeglądy i konserwacja: Zgodnie z prawem budowlanym, właściciel musi zlecać okresowe przeglądy techniczne (np. instalacji gazowych, kominowych).
Zabezpieczenie obiektu: Koszty ubezpieczenia majątku oraz podstawowego utrzymania instalacji (np. minimalne ogrzewanie zimą, aby nie dopuścić do pękania rur).
Opłaty stałe za media: Nawet przy zerowym zużyciu, dostawcy energii elektrycznej, wody czy gazu pobierają comiesięczne opłaty abonamentowe i przesyłowe.
2026-05-27 11:08:37
gość: ~dwd
@~ksiegowa
pracownicy DWDz, których zwolniono jeszcze przed likwidacją mieli rację, pisali pisma do rady, zarządu, występowali na sesji, nagłaśniali problemy - niestety nikt ich nie słuchał , grożono im pozwami sądowymi, nakazano wycofywanie podpisów .
ŁATWO GADAĆ I ZAMKNĄĆ TRUDNO DZIAŁAĆ I COŚ STWORZYĆ
2026-05-27 19:11:19
gość: ~nauczyciel
@~dwd
Czy ktoś odpowie za złe decyzje w sprawie dwd i narażenie starostwa na utratę dochodów?
2026-05-29 09:01:49
gość: ~audytor
@~nauczyciel
audyt przeprowadzono, nikogo nie rozliczono. Co z wnioskami, czy ktoś poniesie konsekwencje złego zarządzania.
2026-05-29 09:12:29
gość: ~duszniki
ostatnio dodany post
@~audytor
Polecam naszą stronę
https://dwd-duszniki.pl/
działamy 2026 rok mamy sprzedany - wolne terminy to listopad
sprzedajemy 2027 rok , korzystamy z subwencji
zatrudniamy nauczycieli zapraszamy
REKLAMA
REKLAMA