Express-Miejski.pl

Powiat Ząbkowicki kupił sprzęt za ponad 2 mln zł. Ma służyć podczas kryzysów i klęsk żywiołowych

	Powiat Ząbkowicki kupił sprzęt za ponad 2 mln zł. Ma służyć podczas kryzysów i klęsk żywiołowych

Powiat Ząbkowicki kupił sprzęt za ponad 2 mln zł. Ma służyć podczas kryzysów i klęsk żywiołowych fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Koparko-ładowarka kołowa, samochód ciężarowy i pięć agregatów prądotwórczych to główne wydatki Powiatu Ząbkowickiego w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

13 maja na parkingu przed siedzibą Zarządu Dróg Powiatowych w Ząbkowicach Śląskich odbył się krótki briefing prasowy, na którym podsumowano realizację programu w 2025 roku. W spotkaniu z mediami wzięli udział m.in. wojewoda Anna Żabska, starosta Roman Fester, Marcin Orzeszek - burmistrz Ząbkowic Śląskich oraz st. bryg. mgr Tomasz Mądry - Komendant Powiatowy PSP w Ząbkowicach Śląskich.

– To największa w historii naszego kraju inwestycja w bezpieczeństwo. W ubiegłym roku dla Dolnego Śląska przeznaczono 356 mln zł, a w tym roku jest to już 381 mln zł – mówiła wojewoda Anna Żabska.

W ubiegłym roku w powiecie ząbkowickim wydano ponad 85 proc. przyznanej przez rząd puli sięgającej ponad 8,4 mln zł. Za te pieniądze zakupiono m.in. zaprezentowane sprzęty: koparko-ładowarkę, ciężarówkę, workownicę do piasku, agregat prądotwórczy, zaporę przeciwpowodziową, czy beczkowóz na wodę pitną.

Jak podkreślała, kluczowe znaczenie w realizacji programu ma nie tylko zakup sprzętu, ale również ćwiczenia i współpraca wszystkich służb.

- Ważne jest, by testować ten sprzęt. Bo jedno to go mieć, a drugie wiedzieć jak się z niego korzysta. Wystosowałam pismo do samorządów, z apelem o przeprowadzenie ćwiczeń na poziomie lokalnym. Za sobą mamy największe od dekady ćwiczenia służb OLEK 2026 - podkreślała Wojewoda Dolnośląska Anna Żabska. – Apeluję do każdego starosty i samorządu, aby sprzęt zakupiony w ramach programu był regularnie wykorzystywany podczas ćwiczeń razem ze strażą pożarną, policją, wojskiem i wszystkimi niezbędnymi służbami odpowiedzialnymi za reagowanie kryzysowe – zaznaczyła wojewoda.

Anna Żabska podziękowała także samorządowcom z powiatu ząbkowickiego za sprawną realizację programu i dobre wykorzystanie środków.

– To właśnie od zaangażowania samorządów zależy skuteczne budowanie odporności naszego kraju. Bardzo dziękuję za tę współpracę – dodała.

W wielu gminach powiaty ząbkowickiego osiągnięto bardzo wysokie - nawet 100 proc. - wskaźniki wykorzystania środków z OLiOC. Mogą się nimi pochwalić Gmina Ciepłowody oraz Gmina Ziębice. Potwierdza to dobre przygotowanie inwestycyjne i sprawną koordynację działań.

O zakupach sprzętu zrealizowanych przez Powiat Ząbkowicki w 2025 roku mówił starosta Roman Fester. Jak podkreślił, w ubiegłym roku na zakupy związane z ochroną ludności i obroną cywilną przeznaczono ponad 2,1 mln zł.

– Za nami stoją zakupy, które dzięki wsparciu rządowemu mogliśmy zrealizować. To sprzęt niezbędny podczas sytuacji kryzysowych – agregaty prądotwórcze, pompy, motopompy czy wyposażenie mobilne – mówił starosta.

Szef powiatu zaznaczył, że kolejne środki są już zabezpieczone.

– Na bieżący rok mamy zakontraktowane ponad 2,4 mln zł i będziemy realizować następne zakupy związane z bezpieczeństwem mieszkańców naszego powiatu – podkreślił.

Burmistrz Marcin Orzeszek zwracał uwagę, że tak dużego wsparcia finansowego samorządy wcześniej nie otrzymywały.

– Nigdy w historii 36 lat samorządu nie otrzymywaliśmy tak wysokich środków na bezpieczeństwo mieszkańców. Za to bardzo serdecznie dziękuję – mówił burmistrz Ząbkowic Śląskich.

Jak zaznaczył, sprzęt zakupiony przez Powiat Ząbkowicki będzie służył wszystkim gminom.

– Bez względu na to, w której gminie wydarzy się sytuacja kryzysowa, ten sprzęt będzie wsparciem dla mieszkańców całego powiatu – dodał Orzeszek.

Na zakończenie głos zabrał st. bryg. mgr Tomasz Mądry - komendant KP PSP w Ząbkowicach Śląskich, który podkreślił znaczenie nowych zakupów dla służb ratowniczych i zaznaczył, że Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich konsultowało zakup sprzętu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.

– Udało się zakupić wiele niezbędnego sprzętu, który znacząco wzmocni potencjał ratowniczy jednostek ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu ząbkowickiego – zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i jednostek OSP – podsumował.

Za kwotę ponad 2.1 mln zł Powiat Ząbkowicki zakupił m.in. samochód ciężarowy DAG XB 310 FA z zabudową wywrotki o wartości blisko 700 tys. zł, koparko-ładowarkę kołową JCB 3XC PLUS EH z opsrzętem za ponad 542 tys. zł, pięć mobilnych agregatów prądotwórczych typu RDP 850 za ponad 365 tys. zł, wóz do wody pitnej o pojemności 5 tys. litrów za ponad 44 tys. zł, mobilną maszynę do workowania piasku za 48.6 tys. zł, drona DJI Matrice 4TD za 39 tys. zł, syrenę elektroniczną za niemal 50 tys. zł i szereg innych, drobniejszych wydatków.

em24.pl

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Powiat Ząbkowicki kupił sprzęt za ponad 2 mln zł. Ma służyć podczas kryzysów i klęsk żywiołowych

    2026-05-13 13:25:20

    gość: ~ja

    syf w zdp z na parkingu z tylu

  • 2026-05-13 20:40:57

    gość: ~1111

    @~ja
    Pokaż swoje podwórko

  • 2026-05-13 13:37:58

    gość: ~Fun

    Sam tytuł mowi wprost w jakim kraju z go.wna i kartonu zyjemy. Kasa z programu obrony cywilnej poszła tylko na antykryzysowke. A jakas ewakuacja łączność w czasie gdy nie ma GSM i internetu, systemy alarmowania i powiadamiania. Strażacy uzupełnia braki u siebie w sprzęcie i fajnie tylko tematy obrony cywilnej troche sie z ich kompetencjach krzyżują ale wiele spraw jest nie ruszonych.

  • 2026-05-13 14:01:46

    gość: ~Zainteresowany

    Więcej budujcie się na terenach powodziowych na pewno was nie zaleje...

  • 2026-05-14 17:05:31

    gość: ~Miećka

    Kupili kalosze i inne pierdoły za 2 bańki ,a to dopiero osiągnięcie uśmiechniętej koalicji

  • 2026-05-13 14:28:48

    gość: ~ha

    Zdjęcie nr 14. Szybko na nie popatrzcie. Ten sprzęt ma nas URATOWAĆ!!!! Para kaloszy, taczki kosa spalinowa i inne. Zakupy bez ładu, składu pomysłu i zasadności. Przepalanie kasy! Dramat w jednym akcie na jednym zdjęciu. I wiecie co najlepsze? Starosta jeszcze się tym chwali!
    Boże coś Polskę wypada odśpiewać i tyle nam zostało.

  • 2026-05-13 15:57:08

    gość: ~pytam

    Ta stara blondyna na stanowisku wicestarosty powiatu wyłudziła nienależne +-123 złote z pieniędzy podatnika?

  • 2026-05-13 21:35:03

    gość: ~rysiek baranowicz

    ten stary kacyk i karierowicz Fester to facet bez zasad i honoru,ale póki obowiązuje prawo komunistyczne to szybko nie odpuści róznych funkcji,ale tak jest w całej Polsce,a bliski przykład to pewna pani kadrowa-księgowa z PGRu w Kamieńcu,emerytka-100 tys.zł odprawy emerytalnej,pensja miesięczna 12 tys.zł,i ani minuty na odpoczynku emerytalnym,dalej pracuje jakby nic,i dalej kupa szmalu co miesiąc,,,i co mi zrobicie??,,,nie mamy pana płaszcza i co????

  • 2026-05-14 08:50:11

    gość: ~hahahhaha

    @~rysiek baranowicz taaaaa hahahahah Aż się zaplułeś pisząc ten komentarz hahaha

  • 2026-05-16 07:17:24

    gość: ~ janek

    za takie zakupy rezim tuska ściga poprzedników po całym świecie

  • 2026-05-16 10:19:33

    gość: ~Fun

    @~ janek
    Na całym świecie to robia wstyd. Ta rodzinna bijatyka juz nie wyglada jak bijące sie małżeństwo w domu tylko napierd.alaja sie na osiedlu miedzy blokami gdzie reszta patrzy i sie śmieje.

  • 2026-05-16 21:58:20

    gość: ~Mr

    ostatnio dodany post

    ŻEBY TYLKO PANI DELEGACJE ZE STAROSTWA NIE PRZYTULIŁA SIĘ DO TYCH ZAKUPÓW

REKLAMA