Express-Miejski.pl

Miliony dla gmin z powiatu na realizację polsko-czeskich projektów

Ponad 1.3 mln euro na realizację zadania pn. Szlak Marianny Orańskiej rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza otrzyma gmina Kamieniec Ząbkowicki, co umożliwi jej realizację kolejnych prac na terenie kompleksu pałacowo-parkowego fot.: UG Kamieniec Ząbkowicki

Gminy powiatu ząbkowickiego otrzymały spore dofinansowanie w ramach programu współpracy transgranicznej. 

Do wsparcia finansowego ze środków unijnych zarekomendowane zostały trzy projekty, w które zaangażowane są cztery samorządy z terenu powiatu ząbkowickiego. Najwięcej, bo ponad 2 mln euro dofinansowania przyznano na realizację zadania pn. Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza. Partnerem wiodącym projektu jest Gmina Kamieniec Ząbkowicki (dofinansowanie na poziomie 819 092,06 euro), a pozostali partnerzy projektu to Gmina Złoty Stok (799 364,53 euro) i Obec Bílá Voda (447 503,11 euro) po stronie czeskiej.

W Kamieńcu Ząbkowickim w ramach tego projektu zostanie całościowo zrewitalizowana cała oficyna południowa pałacu Marianny Orańskiej od poziomu „minus 2” aż po nowe pokrycie dachowe wraz z pełną rewitalizacją w środkowej części obiektu, tj. czterech pięter, gdzie na poziomie „0” ofertę dla turystów wzmocni aneks usług gastronomicznych. Wykonane też zostaną wszystkie instalacje wodociągowe kanalizacyjne centralnego ogrzewania i elektryczna obiekcie wraz z oknami i drzwiami oraz renowacją całej elewacji zewnętrznej.

- Jak widać czeka nas mnóstwo pracy, ale też jej rezultaty pozostaną na długo dowodem troski naszego pokolenia o dobra kultury materialnej, jakie przekazały nam poprzednie pokolenia - mówi Marcin Czerniec, wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Zadaniem gminy Złoty Stok będzie kompleksowa rewitalizacji kościoła poewangelickiego w Złotym Stoku na cele kulturalno–turystyczne. Obecnie obiekt z uwagi na swój bardzo zły stan techniczny wyłączony jest z użytkowania, ale już nieawem zabytkowa budowla w centrum miasta dostanie nowe życie. Zgodnie z projektem nawa kościoła pełnić będzie funkcję sali wielofunkcyjnej (wystawienniczej), a wieża kościoła funkcję turystyczną z punktem widokowym.

Ponad milion euro przyznano także na projekt zatytułowany Śladami wspólnej średniowiecznej historii, który jako partner wiodący realizowała będzie Gmina Ząbkowice Śląskie. Po czeskiej stronie partnerem ząbkowickiego samorządu będzie Sdružení pro Vízmburk. Projekt ten zakłada stworzenie nowego produktu turystycznego na polsko-czeskim pograniczu łącząc autentyczną historię okresu wojen husyckich między Zamkiem Vizmburk koło Czerwonego Kostelca, a Zamkiem w Ząbkowicach Śląskich. Oprócz stworzenia ścieżki dydaktycznej liczącej 232 km i łączącej 19 obiektów zabytkowych polskich i czeskich, w zamku w Ząbkowicach Śląskich przeprowadzona zostanie adaptacja wieży bramnej wraz z pomieszczeniami przyległymi na cele turystyczne i ekspozycyjne, wykonana zostanie aranżacja dziedzińca wraz z odbudową podcienia przy wieży bramnej oraz doprowadzenie instalacji wodno–kanalizacyjnej i energetycznej.

- Bardzo cieszę się z tej dotacji. To kolejny projekt, o którym informowaliśmy przed wyborami samorządowymi, a do realizacji którego teraz przystępujemy. Dzięki temu ruiny zamku, które w ostatnich latach poddaliśmy wielu pracom zabezpieczającym i renowującym o wartości kilkunastu milionów złotych staną się jeszcze atrakcyjniejsze dla turystów – skomentował burmistrz Marcin Orzeszek.  

Niewiele ponad 900 tys. euro zostanie wydatkowe na realizację projektu pn. Rowerem przez Pogranicze Kłodzkie. Partnerem wiodącym projektu jest miasto Ceska Skalice (349 537,85 euro), a partnerami projektu Gmina Bardo (77 350 euro), Gmina Złoty Stok (293 779,24 euro) oraz Obec Zdarky (184 685,45 euro).

ms. / em24.pl

11

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Miliony dla gmin z powiatu na realizację polsko-czeskich projektów

  2019-03-14 10:54:16

  gość: ~Teddy

  O! Brawo teraz to jest kasa a nie tam jakieś drobne na drogi.

 • 2019-03-14 11:12:35

  gość: ~Polak

  Tu miliony tam miliony!!!!! Ach ten PIS niedobry.......?

 • 2019-03-14 11:17:29

  gość: ~fik

  @~Polak
  to z projektów europejskich a nie rządowych. Co ma PIS do tego?

 • 2019-03-14 11:27:58

  gość: ~Anna

  @~fik Całe szczęście,że jesteśmy członkami Uni Europejskiej.

 • 2019-03-14 11:37:19

  gość: ~Marcin

  Bicie piany -obiecanki cacanki a głupiemu radość a szlak rowerowy już dawno powstał ale na papieże na projekty kupę pieniędzy wydano na projektach ktoś niezłą kasę zarobił .
  Z turystyki gmina nie ma żadnych dochodów bo władza robi koszty projekty kosztorysy sobie kieszenie wypycha pieniędzmi . Bilety drogie park zaniedbany brud turyści są zawiedzeni rozczarowani zamiast ładnych krzewów w parku chwasty rosną . Wioski są zaniedbane walące się rudery fetor bo fekalia rowami płyną i pod sklepami żule ćpają piją obraz nędzy i rozpaczy .

 • 2019-03-14 12:59:03

  gość: ~OJ

  @~Marcin

  Gadasz głupoty panie Marcinie. Akurat pałac od kilku lat jest odnawiany, a włożone w niego miliony widać gołym okiem. Piszę to jako miłośnik lokalnej historii, turysta, niezwiązany z gminą Kamieniec Ząbkowicki, ani wójtem, bo jak widzę, to niechęć do wójta bije od Pana. Pozdrawiam.

 • 2019-03-14 21:06:35

  gość: ~CBA VV

  @~OJ
  To fajnie, że Gmina Kamieniec dostanie tyle pieniędzy zatrudni jak zwykle ludzi mieszkających na terenie Gminy i będą mieli pracę a wypłaty dostaną w euro???
  A radni też dostaną diet kanapki w euro?

 • 2019-03-15 06:40:00

  gość: ~Marcin

  @~OJ

  Milionerom umarza podatki a biednym schorowanym odmawia pomocy bo niespełnianą warunków jest nieuczciwy a sympatyczny zarozumiały pazerny niesłowny arogancki nie nadaje się do niczego .
  Na szacunek uznanie autorytet trzeba sobie zapracować .
  Wykształcenie wspomaga Inteligencję ale jej nie zastępuje .

 • 2019-03-14 12:14:03

  gość: ~Kamieniec

  Brawo !

 • 2019-03-14 21:38:59

  gość: ~Gh0

  A który bank udzieli takiego kredytu nim dostanie Kamieniec zwrot z UE.

 • 2019-03-16 19:06:31

  gość: ~GROT

  ostatnio dodany post

  Niema, co się podniecać to nie jest informacja wiarygodna adresowana wyłącznie do żuli aby mieli co paplać mielić jęzorami pod sklepami .
  Mi te wszystkie plotki skorumpowanej władzy obrzydły czuję do niej wstręt i obrzydzenie pogardę jak można nisko upaść moralnie zeszmacić się sprzedać się za parę groszy to są podludzie beznarodowościowcy nie Polacy .
  A dług rośnie !!!

REKLAMA