Express-Miejski.pl

„Śladami Historii Mariana Bublewicza". Pamiętają o mistrzu w 26. rocznicę jego śmierci

Fani Mariana Bublewicza od wielu lat odwiedzają miejsce, w którym doszło do śmiertelnego w skutkach wypadku. W miejscu zdarzenia ustawiono pamiątkowy pomnik, pod którym kilka razy w roku gromadzą się fani sportowca, oddając cześć jego pamięci fot.: Lamian

16 lutego odbędzie się drugi przejazd pamięci o nazwie „Śladami Historii Mariana Bublewicza”. Pierwszy odbył sie w 2016 roku i cieszył się sporym zainteresowaniem.

Głównym celem imprezy jest kultywowanie pamięci Mariana Bublewicza - wielokrotnnego mistrza Polski. Sportowiec przyciągał tysiące kibiców na trasy i rozpalał w nich rajdową pasję, która trwa do dziś.

Zakręt śmierci

Przypomnijmy. 20 lutego 1993 roku na piątym odcinku specjalnym z Orłowca do Złotego Stoku, załoga Bublewicz-Żyszkowski jadąca Fordem Sierrą na jednym z trudnych zakrętów wypadła z trasy i z pełnym impetem uderzyła w drzewo. Pilot Ryszard Żyszkowski z wypadku wyszedł niemalże bez szwanku, gorzej było z Marianem Bublewiczem, który był zakleszczony w pojeździe. Zanim na miejsce zdarzenia dotarła pomoc i udało się wykonać dostęp do Bublewicza, jego stan był krytyczny. Miał liczne obrażenia wewnętrzne, m.in. pękniętą miednicę i pęcherz moczowy. Kierowca trafił na stół operacyjny w szpitalu w Lądku-Zdroju. Tam podczas kilkugodzinnej próby ratowania życia doszło do zatrzymania akcji serca. Reanimacja nie przyniosła rezultatu. Mistrz odszedł. Zginął, robiąc to, co kochał.

Plan wydarzenia:

Impreza rozpocznie się o godzinie 9 przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Polanicy-Zdroju. Miejsce szczególne, to właśnie stamtąd zawodnicy w 1993 roku wyruszali na odcinki specjalne Rajdu Zimowego. Planowane są także dwa postoje, jeden na rynku w Kłodzku (godz. 9.30) oraz rynek w Lądku-Zdroju (godz. 14.00). Tam będzie można zobaczyć z bliska replikę sierry Mariana Bublewicza, kilka innych ciekawych rajdówek, a także porozmawiać z właścicielami i kierowcami tych  samochodów.

Poniżej przedstawiamy szacunkowe godziny oraz miejsca na trasie przejazdu:

godz. 9.00 Start - Polanica-Zdrój, ul. Sportowa 7
godz. 9.30 Rynek Kłodzko
godz. 10.00 OS1 Kłodzko 
godz. 10.30 OS2 Stary Wielisław – Łomnica 
godz. 11:15 OS3 Spalona
godz. 13:00 OS4 Idzików - Sienna
godz. 14.00 Rynek Lądek-Zdrój
godz. 14.30 OS 5 Orłowiec - Złoty Stok
godz. 14.45 Spotkanie pod Obeliskiem Mariana Bublewicza. Wspomnienie Mistrza. Złożenie wieńca i zapalenie zniczy.
godz. 15.00 Zakończenie 

Organizatorem wydarzenia jest Rafał Burgstedt, właściciel pierwszej repliki Forda Sierry Cosworth 4x4 w barwach 49. Rajdu Polski 1992. 

kin / em24.pl na podst. inf. CKiR Lądek-Zdrój

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA