Express-Miejski.pl

Strażacy skontrolowali escape roomy na terenie powiatu. Są uchybienia [video]

W escape roomie znajdującym się na terenie ząbkowickiego zamku kontrola straży pożarnej wykazała nieprawidłowości. Część z nich już usunięto, a instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest w trakcie opracowywania. Obiekt w okresie zimowym jest nieczynny // zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay

Komenda Powiatowa PSP w Ząbkowicach Śląskich podjęła czynności kontrolno-rozpoznawcze w escape roomach na terenie powiatu ząbkowickiego. Wykazano nieprawidłowości.

Kontrole zostały przeprowadzone na polecenie komendanta głównego w zakresie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych w związku z uzyskaniem informacji o możliwości występowania zagrożenia życia lub bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru w tego rodzaju obiektach. Ma to związek ze ubiegłotygodniowym zdarzeniem w Koszalinie, gdzie na terenie escape roomu doszło do pożaru, w którym zginęło pięć nastolatek. Wszystkie w momencie wybuchu pojawienia się ognia przebywały w obiekcie i nie miały możliwości ucieczki, ze względu na brak dróg właściwej ewakuacji.

Na terenie powiatu ząbkowickiego zlokalizowano dwa obiekty, w których przystosowano pomieszczenia do tego typu gier. To escape room o nazwie „Łamacz” znajdujący się na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku prowadzony przez prywatnego właściciela oraz „Komnata Tajemnic”, który znajduje się w wieży bramnej zamku w Ząbkowicach Śląskich. Nim zarządza gmina.

W działaniach rozpoznawczo-kontrolnych na terenie escape roomu w Złotym Stoku oprócz strażaka-zawodowca wyznaczonego do jej przeprowadzenia udział wzięli także przedstawiciel gminy Złoty Stok oraz funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.

- W toku podjętych czynności ustalono nieprawidłowości z zakresu przepisów ochrony przeciwpożarowej dotyczące m.in. prawidłowego działania i funkcjonowania urządzeń i instalacji przeciwpożarowych oraz okresowych przeglądów - wyjaśnia Mirosław Gomółka z ząbkowickiej straży pożarnej. Jeśli chodzo warunki ewakuacji z pomieszczeń wchodzących w skład escape roomu nieprawidłowości nie stwierdzono. - W trakcie kontroli właściciel oświadczył, że zawiesza działanie obiektu do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej - dodaje strażak.

W dniach 9-10 stycznia czynności kontrolno-rozpoznawcze trwały w nieudostępnionym dla zwiedzających w okresie zimowym obiekcie escape room „Komnata Tajemnic” mieszczącym się w wieży bramnej zamku przy ul. Krzywej w Ząbkowicach Śląskich. Uczestniczył w nim także przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

- Ustalone nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwpożarowej dotyczyły m in.: niepełnego oznakowania dróg ewakuacyjnych, braku oznakowania podręcznego sprzętu gaśniczego, braku rozmieszczonych instrukcji postępowania na wypadek pożaru wraz z wykazem numerów alarmowych. Zarządca budynku naprawił wykazane uchybienia podczas trwania kontroli - relacjonuje Mirosław Gomółka. Ustalono również, że obiekt nie posiada opracowanej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Zarządca budynku poinformował, że jest w trakcie jej opracowywania.

Ponadto w toku przeprowadzonych czynności sprawdzono dokumentację techniczną
obiektu oraz parametry drogi ewakuacyjnej z pomieszczenia escape roomu, pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami. - W tym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono - kończy strażak.

Escape room w Ząbkowicach Śląskich został otwarty w kwietniu 2016 roku. Nawiązuje do historycznego wydarzenia w 1646 roku, jakim było oblężenie zamku przez wojska cesarskie, bronionego zaciekle przez szwedzką załogę.

ms. / em24.pl

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Strażacy skontrolowali escape roomy na terenie powiatu. Są uchybienia [video]

  2019-01-11 18:57:27

  gość: ~Ja

  Typowa Polska - stała się tragedia, to kontrolują. Czemu obiekty nie były kontrolowane i odbierane wcześniej, tylko większość z nich tworzona na dziko?

 • 2019-01-11 19:01:51

  gość: ~ona

  @~Ja

  A co, mają nie kontrolować? Trudno, mleko się rozlało, zginęli ludzie i to jest przykry fakt, z którym nie można dyskutować, ale trzeba zrobić wszystko, aby więcej do podobnych sytuacji nie dochodziło. Bardzo dobrze, że kontrolują.

 • 2019-01-11 19:18:50

  gość: ~renata

  a czemu niby w zabkowicach obiekt na czas zimowy nieczynny jak na stronie gminy pisze ze obiekt czynny caly rok manipulacja!!!!

 • 2019-01-11 21:26:23

  gość: ~Lala

  @~renata
  WsYstko na dziko idzie a moze sie uda.panstwo polskie wspiera patoli i lewactwo a jak ktos probuje uczciwie to go podatki i zusy zrzeraja

 • 2019-01-11 21:35:51

  gość: ~pepe

  @~Lala

  Spoleczeństwo wybrało PIS bo mialo byc lepiej a jest jeszcze gorzej niż za PO-PSL

 • 2019-01-11 23:44:51

  gość: ~Ząbkowiczanin

  @~pepe
  W Zabkowicach Śląskich rządzi POKO, a nie PIS.

 • 2019-01-12 00:00:54

  gość: ~max

  @~Ząbkowiczanin
  Widać że Twoja wiedza jest na takim samym poziomie jak 80% tego zacofanego społeczeństwa. A Ząbkowice nie leżą w Polsce? A kto rządzi obecnie? To co tak Orzeszek czy inny Burmistrz może u ''siebie'' w mieście to jedno, ale większość decyzji, ustaw itd podejmują pasożyty z Wiejskiej, obecnie jest to PiS.

 • 2019-01-12 11:06:32

  gość: ~pytajnik

  Czy właściciele escape roomów otrzymali mandaty??

 • 2019-01-13 09:31:24

  gość: ~makro

  @~pytajnik

  Najpewniej nie, przecież ten powiat to fikcja i układy wszędzie

 • 2019-01-13 20:41:17

  gość: ~ghhj

  ostatnio dodany post

  A dołek sprawdzili ? heheheee

REKLAMA