Express-Miejski.pl

Radni z wyższym wykształceniem. Ilu podejmuje decyzje w twojej gminie?

Rada miejska w Ząbkowicach Śląskich. Średnio blisko co drugi radny zasiadający w niej ma wykształcenie wyższe fot.: em24.pl

Na koniec 2017 roku wśród radnych zasiadających w gminach wchodzących w skład powiatu ząbkowickiego wykształcenie wyższe miało 38.5 proc. z nich. 

Z danych przygotowanych na koniec minonego roku przez Główny Urząd Statystyczny przy współpracy z serwisem samorządowym PAP wynika, że aż w 77 proc. gmin w Polsce więcej niż połowa składu rady nie posiada wykształcenia wyższego. Ta statystyka dotyczy też wszystkich samorządów w powiecie ząbkowickim.

Wśród piętnastu radnych tworzących skład rady miejskiej w Ziębicach wykształcenie wyższe posiada siedmiu z nich. Stanowią oni 46.7 proc. ogółu.

Wśród radnych miejskich Ząbkowic Śląskich studia ukończyło dziewięciu radnych na dwudziestu, czyli 42.9 proc. (od stycznia 2018 roku, ta średnia wynosi 47.6 proc., gdyż wakat po zrzeknięciu się mandatu przez radnego Gawędę objął rady Cupiał posiadający wykształcenie wyższe). Na podobnym poziomie (43 proc.) wykształcona była bardzka rada miejska. Na koniec 2017 roku spośród 14 radnych studia wyższe ukończone miało tam sześć osób. Od czerwca ta liczba zwiększyła się do siedmiu (46.7 proc.), po tym jak do składu bardzkiej rady miejskiej dołączył Paweł Zielonka.

W samorządach w Kamieńcu Ząbkowickim i Złotym Stoku wykształceniem wyższym na koniec 2017 roku mogło pochwalić się sześciu radnych, co daje 40. proc. ogółu. W gminie Stoszowice średnio co trzeci radny ma dyplom uczelni wyższej (33.3 proc.), a w ciepłowodzkiej radzie gminy tylko trzech radnych ukończyło studia (20 proc.)

W Polsce znalazło się 35 gmin, gdzie żaden z radnych nie ma wykształcenia wyższego. W kolejnych 106 gminach studia ukończyła tylko jedna osoba, która wchodzi w skład tamtejszej rady. Niemal we wszystkich przypadkach są to rady gmin wiejskich. W pięciu miastach - Podkowie Leśnej, Przemyślu, Sopocie, Poznaniu i Koszalinie - dyplomy uczelni wyższych mają wszyscy radni.

ms. / em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Radni z wyższym wykształceniem. Ilu podejmuje decyzje w twojej gminie?

  2018-07-13 20:39:56

  gość: ~Bibuła

  " Papier " nie świadczy o możliwościach intelektualnych człowieka.

 • 2018-07-14 11:23:50

  gość: ~takitam

  @~Bibuła

  DOKŁADNIE.

  W firmie w której aktualnie pracuję (biuro projektowe) zatrudniony jest pan po zawodówce i ....UWAGA.... jest najlepszy ze wszystkich, pomimo iż tylko on ma wykształcenie zawodowe, a cała reszta wyższe.

  Co więcej.
  Właściciel firmy, przy zatrudnianiu nowych osób do biura, kieruje taką osobę właśnie do tego pana po zawodówce, żeby ten zaopiniował, czy kandydat na pracownika nadaje się do pracy czy nie za bardzo.

  W tej samej firmie, ale .... już na produkcji, pracuje dziewczyna tylko po UWAGA podstawówce i ..... też jest jedyna która ma wykształcenie tylko podstawowe, cała reszta załogo produkcyjnej ma wykształcenie zawodowe i .... 3 osoby są po wyższym.
  Ta dziewczyna jest ... niesamowita.
  Znakomicie potrafi zorganizować produkcję i ma bardzo dużo sensownych pomysłów.
  Pracuje dopiero rok, a już awansowała na UWAGA szefową swojego działu.

  Dzisiaj, co mądrzejsi pracodawcy mają w d_pie papier.
  Liczy się TO CO UMIESZ, a nie jakie studia skończyłeś i czy w ogóle masz jakiekolwiek wykształcenie.

 • 2018-07-16 10:11:57

  gość: ~Monika

  @~takitam
  w Pana przypadku na pewno. Porównywanie Osób chorych psychicznie do psów i małp jest głupie i podłe.

 • 2018-07-16 10:25:15

  gość: ~takitam

  @~Monika

  Na szczęście mamy Panią.

  Przypomnę, że tytuł artykułu brzmi, "Radni z wyższym wykształceniem. Ilu podejmuje decyzje w twojej gminie?"

  Przeczytałem ten artykuł kilka razy, bo po przeczytaniu Pani komentarza sądziłem, ze coś mi umknęło, czyli że w treści artykułu jest coś o osobach chorych psychicznie, psach i małpach, ale .... nic takiego tam nie ma, więc ..... (z całym szacunkiem) odnoszę wrażenie, że Pani komentarz traktuje o Pani samej.

 • 2018-07-16 12:08:22

  gość: ~Monika

  @~takitam
  Ja też Panu coś przypomnę:
  http://zabkowice.express-miejski.pl/wiadomosc/33478,strzelnica-w-zabkowicach-slaskich-po-remoncie-dzis-pierwsze-zawody-foto#komentarze

  Ciemnota, ciemnota i jeszcze raz ciemnota

 • 2018-07-16 14:12:21

  gość: ~takitam

  @~Monika

  Pani Moniko.

  No cóż, nie chcem, ale muszem, więc .. kolejny raz.
  Po pierwsze, dyskusja pod artykułem dotyczy tego artykułu, a nie innego.

  Po drugie, nie wycofuję ani jednego słowa które napisałem w komentarzu pod artykułem o strzelnicy do którego się Pani odnosi.

  Wreszcie po trzecie, jeśli zechce Pani podyskutować (z sensem) o treści artykułu pod którym aktualnie toczy się dyskusja, to zapraszam.
  Jeśli natomiast woli Pani pisać o mnie, to ... proszę bardzo, wszak żyjemy w wolnym kraju, ale ja już o osobie wszystko wiem, więc co taka dyskusja może wnieść do tematu o wykształcaniu radnych ?

 • 2018-07-17 10:04:26

  gość: ~Andrzej Kielnia

  @~takitam

  Żyjemy w wolnym kraju, ale nie może Pan poniżać chorych, nieszczęśliwych ludzi po to żeby siebie dowartościować. Wyrażanie takich opinii, że każdy chory jest jak złośliwy rottweiler .... to jest robienie strasznej krzywdy. Chorzy nie mogą zdrowieć, nie mogą wrócić do normalnego życia, boją się wyjść z domu. A wie Pan dlaczego ? Bo otoczenie traktuje ich jak złego, zerwanego z łańcucha psa.
  Co do meritum artykułu: niestety, muszę się z Panem zgodzić, dyplom szkoły wyższej nie świadczy o człowieku. Można mieć przed nazwiskiem mgr, inż., dr czy prof., można czytać Helga i... przy tym wszystkim pozostać kompletnym ignorantem.

 • 2018-07-18 00:42:41

  gość: ~takitam

  @~Andrzej Kielnia

  Proponuję ponownie przeczytać to co napisałem, ale tym razem ze zrozumieniem.
  Następnie proszę wskazać (zacytować), w którym miejscu kogokolwiek poniżam i gdzie się dowartościowuję.

  Przypomnę, że forum (z definicji przecież) lub komentarze pod artykułami, to miejsca gdzie każdy może wyrazić swoją opinię na dany temat.

  Ja mam takie, a nie inne zdanie na różne tematy i wcale nie musi się Pan ze mną zgadzać, tak samo jak ja z Panem.

  Po prostu wyrażamy swoją opinię.

  =======
  Pisze Pan, cyt:
  "można czytać Helga i... przy tym wszystkim pozostać kompletnym ignorantem"

  Co więcej, .... można (jak widać) napisać Helga, tudzież Gertruda, Ulrike, Ludgarda czy inne "piękne" imiona znanych z urody Niemek, a przy tym wszystkim pozostać kompletnym ignorantem.

 • 2018-07-18 13:32:47

  gość: ~Andrzej Kielnia

  @~takitam

  Tak, oczywiście, dla Pana najważniejsza jest literówka. Lubię wchodzić w polemikę, ale wolę taką, w której argumenty są przedstawiane rzetelnie i poprawnie. Rozmówca, który zaczyna od przypisania fałszywego sensu wypowiedzi - w bezpośrednim kontekście jasnej i jednoznacznej - nie jest dla mnie atrakcyjnym partnerem do dyskusji.
  Zatem żegnam i zdrowia, i fajnej dziewczyny życzę.

 • 2018-07-26 11:30:58

  gość: ~polpot

  ostatnio dodany post

  @~takitam
  wyobraź sobie teraz sytuację odwrotną, pan biurwa idzie do fizycznej roboty i jest najlepszy ze wszystkich. Jak to świadczy o całej reszcie - obiboki i niedołęgi.
  Dlatego na miejscu twojego szefa trochę bym przewietrzył w tym biurze.

 • 2018-07-14 08:39:31

  gość: ~Hilfe

  Z wykształceniem jak z uzębieniem.
  Nie zobaczysz dopóki gęby radny nie otworzy!

REKLAMA