Express-Miejski.pl

Kluby piłkarskie bez licencji. Wieża i Znicz wycofają się z rozgrywek A-klasy?

Prace modernizacyjne na boisku w Ząbkowicach Śląskich, na którym swoje mecze rozgrywa miejscowa Polonia fot.: Piotr Warzocha

Kilka klubów piłkarskich z powiatu nie otrzymało licencji na grę w dotychczasowych klasach rozgrywkowych. Powód? Brak spełnienia wymogów dotyczących infrastruktury.

Władze Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu ostro wzięły się za kluby niespełniające wymogów do uczestnictwa w rozgrywkach. Przyznawanie warunkowych licencji jest już historią, a jak zapowiada Andrzej Padewski - prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, kluby które nie otrzymały licencji nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

Wymogów do gry w A-klasie nie spełniają m.in. zespoły z Lubnowa, Ożar, Rudnicy i Ząbkowic Śląskich. Włodarze klubów mają związane ręce, gdyż nie posiadają funduszy by w kilka tygodni nadrobić wieloletnie zaniedbania. Jednym z podstawowych wymogów jest dostęp do wody bieżącej. Zarówno w Rudnicy jak i Lubnowie woda na teren obiektu doprowadzana nie jest, a utworzenie nitki wodociągowej to proces nie tylko kosztowny, ale przede wszystkim czasochłonny, niemożliwy do wykonania w ciągu kilku tygodni.

Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Wałbrzychu tłumaczy, że kluby miały kilka lat na poprawę infrastruktury, a wydawanie warunkowych licencji nie mogło trwać w nieskończoność. Byłoby to nie wporządku wobec drużyn, które dostosowały się do wymogów i poczyniły inwestycje na obiektach.

Jeśli chodzi o obiekt w Rudnicy lista nieprawidłowości jest długa. - Przede wszystkim nie mamy szatni z prawdziwego zdarzenia, choć akurat w tym zakresie mamy zapewnienie od władz gminy, że do końca sierpnia zamówione pawilony szatniowe pojawią się na naszym obiekcie. Kolejnym problemem jest brak wody, a co za tym idzie brak natrysków i toalet dla zawodników oraz kibiców. Tu problem jest już znacznie poważniejszy i jego stałe rozwiązanie do startu rozgrywek nie wchodzi w grę. Ponadto murawa, na której rozgrywamy swoje mecze także jest za mała. O ile zwiększenie długości boiska nie jest dla nas problemem, o tyle poszerzenie o metr z każdej strony wydaje się być niewykonalne, ze względu na brak wolnego terenu po obu stronach - wymienia Monika Czekaj, prezes Wieży Rudnica.

Na obiekcie w Lubnowie najpoważniejszy problem stanowi również brak dostępu do wody, a co za tym idzie, brak możliwości skorzystania z kąpieli po meczu. - Od kilku lat piszemy pisma do władz gminy z prośbą o doprowadzenie wody na nasz obiekt. Dzięki pieniądzom z funduszu sołeckiego i sponsorom w ciągu kilku lat wokół boiska i na samej murawie poczyniliśmy szereg inwestycji. Remont łazienek także zdołalibyśmy wykonać sami, podobnie jak przedłużyć boisko o kilka metrów. Brak podłączenia wody na obiekcie powoduje jednak, że nasza przyszłość w rozgrywkach A-klasy stoi pod sporym znakiem zapytania - mówi Daniel Garbacz, prezes Znicza.

W Ożarach także głowią się jak spełnić wymogi komisji licencyjnej. Chodzi m.in o brak sanitariatów w szatni i nieregulaminową liczbę krzesełek plastikowych na obiekcie. Jeżeli działaczom Interu nie uda się rozwiązać problemu, to niewykluczone, że mecze w roli gospodarza będą rozgrywać w Mąkolnie. Takiego rozwiązania pod uwagę nie biorą działacze Wieży i Znicza. - Do 17 lipca mamy podać boisko zastępcze, na którym będziemy rozgrywali mecze w przypadku niedostosowania obiektu do wymogów licencyjnych. Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Jeżeli nie będziemy mogli grać w Rudnicy, to wycofamy zespół z A-klasy i przystąpimy do rozgrywek w niższej lidze - mówi Monika Czekaj. W podobnym tonie wypowiada się prezes Znicza, który także jest gotów przystąpić do rozgrywek w B-klasie w przypadku braku możliwości rozgrywania meczów na własnym obiekcie.

O wycofaniu z rozgrywek A-klasy i zmianie miejsca rozgrywania meczów nie myślą w Ząbkowicach Śląskich. Tam zawodnicy Polonii wraz z członkami zarządu podjęli już działania, by spełnić wymagania komisji i przedłużyli boisko o kilka metrów. - Teraz pora na wykonanie ogrodzenia boiska i montaż trybun. Z urzędu miejskiego otrzymaliśmy zapewnienie, że inwestycje zostaną wykonane, więc z niecierpliwością czekamy - mówi Piotr Warzocha, prezes Polonii.

Start rozgrywek zaplanowano na drugi weekend sierpnia. Niezbędne rzeczy związane z infrastrukturą kluby muszą wykonać jednak szybciej, aby komisja mogła zweryfikować obiekt, jeszcze przed rozpoczęciem gier o stawkę.

ms. / em24.pl

21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kluby piłkarskie bez licencji. Wieża i Znicz wycofają się z rozgrywek A-klasy?

  2018-07-13 13:00:56

  gość: ~Fan

  Wstyd dla gminy Kamieniec. Żeby ludzie się starali a wójt nie!
  Milionowe kredyty na remont zamku zaciąga a piłkarzom parę złotych żałuje!

 • 2018-07-13 13:30:42

  gość: ~KZ

  Nie piłkarzom tylko marnym kopaczom . Koło piłkarza to żaden z nich nawet nie stał

 • 2018-07-13 15:05:31

  gość: ~gość mm

  @~KZ
  ty kz nawet chyba piłki w życiu nie kopałeś kut..ie jeden

 • 2018-07-17 17:04:52

  gość: ~kibic

  ostatnio dodany post

  ty kuzwa baranie pierdolij sie wten głupi leb tak zebys sie zabil

 • 2018-07-13 15:49:27

  gość: ~Kibic

  Wymogi jak dla profesjonalistów, niedługo w Ząbkowicach i Bardzie będą w 4 lidze żądać oświetlenia i pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, żeby można było grać zimą. Głupota.

 • 2018-07-13 16:36:21

  gość: ~www

  Odkąd Padewski jest prezesem DZPN to wszystko pod górkę. Może pora na zmiany?

 • 2018-07-13 19:38:54

  gość: ~xyz

  jeśli chodzi o wymogi wg ksiażeczki z przepisami i wymiarami boiska na jakiej podstawie Skałki Stolec dostały licencje jesli dlugość boiska wynosi 89metrow? według regulaminu minimum 95!!! fakt obiekt pierwsza klasa ale jak sie czepiać to szczegółów;) pozdro

 • 2018-07-13 21:29:30

  gość: ~ktos

  @~xyz
  Jak się czepiac to czepiaj się swojego ku....a bo cię żona wali po rogach pozdrawiam.

 • 2018-07-13 22:36:00

  gość: ~Ja

  @~xyz
  Krótka piłka dla klubów z problemami licencyjnymi, podać przykład skałek i walczyć o swoje. Chyba, że są równi i równiejsi.

 • 2018-07-16 20:27:25

  gość: ~Realista

  @~Ja
  A ty się wczoraj urodziłeś?? Od zawsze byli równi i równiejsi.

 • 2018-07-17 13:28:52

  gość: ~www

  @~Realista

  Polecam zapoznać się jak wygląda kampania wyborcza przy wyborach prezesa OZPN i wystawianie delegatów. Hektolitry wódki idą w ruch

 • 2018-07-14 09:02:53

  gość: ~mietek

  bardzo dobrze, jedziesz 30 km na mecz i nie masz gdzie rak i twarzy oplukac!

 • 2018-07-14 11:13:30

  gość: ~samarytanin

  Drodzy koledzy i koleżanki.

  Głównym powodem nie otrzymania licencji bankowo jest prysznic (woda)
  To co piszecie o długości boiska itd to mit (za to nie mogą was udupić) ponieważ książeczka wymiarów boisk tyczy się nowo budowanych a nie starych boisk. (OZPN celowo wprowadza was w błąd).

 • 2018-07-14 12:15:51

  gość: ~xyz

  @~samarytanin
  no to po staremu nie mają wody to tez powinno przechodzic;) po staremu masz długość boiska to po staremu nie masz wody heheh

 • 2018-07-14 16:54:55

  gość: ~Kibic

  Boisko w stolcu ma 96m zostało wydłużone

 • 2018-07-14 18:02:39

  gość: ~hahah

  @~Kibic kiedy? co Ty wogole gadasz jak miesiac temu bylem z metrowka mierzyć 89 na 65 dokładnie ;D

 • 2018-07-15 08:11:13

  gość: ~Kibic

  To chyba byłeś w braszowicach

 • 2018-07-15 10:05:06

  gość: ~xyz

  @~Kibic
  Chyba nie wiesz ile to jest 6 metrów. Nie boj się nie zrobią wam problemów ze macie 89 bo widzę ze już leci po faktach ze ktoś was chce wrobic czy cos. Szczerze wyjebka w to i g-ów.no mnie to obchodzi haha

 • 2018-07-15 10:41:17

  gość: ~samarytanin

  @~xyz Nie tak do końca. Wymóg wody na stadionach jest już od bardzo długiego czasu. Natomiast kwestie związane z boiskami zmieniają się jak rękawiczki. O ile działasz w piłce jako działacz powinieneś znać problem z ławkami rezerwowymi że w jednym roku ozpn wraz z dolzpn wymagali 13 miejsc a w następnym roku już urozmaicili i dla każdej klasy pozmniejszali wymogi. W tym przypadku jeżeli chodzi o boiska co zrobić z boiskiem w Szczawnie które budowane było z ówczesnymi wymogami wielkości boiska. A w tym roku nie powinni grać ponieważ zgodnie z wymogiem nie mają minimum :)? Parodia. A Wodne warunki można obejść. Do każdego klubu z kim będą grały zagrożone kluby wysłać pismo z info o braku możliwości umycia się pod bieżąco wodą. Każdy zespół który miałby przyjechać wypowiedział by się czy zgadza się na granie bez możliwości umycia czy nie. W takim wypadku albo mecz zostałby rozegrany w miejscu bez wody lub na boisku przeciwnika.

 • 2018-07-15 12:36:26

  gość: ~Woda

  Porażka że wody nie ma doprowadzonej, chyba logiczne że człowiek chce sie umyć po meczu , ale to wina gminy bo najczęściej obiekty takie należą do gmin i jeśli gmina nie zainwestuje w doprowadzenie wody to takie kluby mają problem, popatrzcie na Henryków oni mają wszystko nawet na okregowke ale zawodników na b klasę niestety

 • 2018-07-16 11:11:12

  gość: ~Kibic

  Wstyd, żeby w XXI wieku w obiektach, gdzie tak naprawdę jest jedyny rozwój sportowo-kulturalny (może poza strażakami jeszcze) nie było wody. To tylko świadczy o nieudolności gmin i władz. A wymogi związkowe skomplikowane? Pewnie i tak, ale takie a nie inne są od kilku lat i kluby dostawały warunkowe licencje od długiego czasu, aż do teraz. Każdy myślał, że będzie to trwało przez lata, a tu nagle bum.

REKLAMA