Express-Miejski.pl

Budowa sieci wodociągowej w Doboszowicach i Ożarach coraz bliżej

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Radni gminy Kamieniec Ząbkowicki dokonali we wtorek zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej oraz przyjęli uchwały dotyczące zaciągnięcia kredytu i pożyczki.

Podczas sesji w budżecie zwiększono środki finansowe m.in. na zadanie związane z udzieleniem pomocy finansowej dla Powiatu Ząbkowickiego z przeznaczeniem na budowę chodnika na ul. Kłodzkiej (149 tys. zł) czy zakup czterech pojazdów (dwa ciężkie i jeden lekki służące do wywozu nieczystości stałych oraz jeden pojazd asemizacyjny służący do wywozu nieczystości płynnych) dla Zakładu Usług Komunalnych w Kamieńcu Ząbkowickim (500 tys. zł). Wójt zapytany przez radnego Glinę o stan samochodów odparł, że będą to auta używane, ale w pełni nadające się do eksploatacji i realizacji odbioru odpadów komunalnych.

Do budżetu wprowadzono też całkiem nowe zadania inwestycyjne polegające m.in. na wykonaniu przyłącza wodociągowego do cmentarza w Starczowie, kontynuacji przebudowy przedszkola nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim czy wykonaniu wiat rekreacyjnych na ul. Wileńskiej i Sławęcinie.

Cały czas trwa procedura dokumentacyjna związana z wodociągowaniem Doboszowic oraz Ożar. Na wodociągowanie tej drugiej wsi gmina otrzymała blisko 1.25 mln zł dofinansowania, a w czerwcu ogłoszono przetarg, by wyłonić wykonawcę zadania. Oferty złożone przez dwie firmy o ponad milion złotych brutto przewyższały jednak kwotę, jaką gmina Kamieniec Ząbkowicki przeznaczyła na sfinansowanie zamówienia. W związku z tym, dzięki przyjęciu zmian w wieloletniej prognozie finansowej samorząd zwiększył nakłady na realizację zadania, a jego pełna finalizacja została zaplanowana na 2019 rok.

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem sieci wodociągowej doczekają się w końcu mieszkańcy Doboszowic. Na wtorkowej sesji radni zwiększyli środki w budżecie na to zadanie, a przede wszystkim wyrazili zgodę na wzięcie przez gminę pożyczki na preferencyjnych warunkach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na tę inwestycję. Kwota pożyczki ma wynieść do 2.6 mln zł i będzie spłacana do 2044 roku. - Zgodnie z moimi założeniami jeszcze w tym tygodniu rozpoczniemy procedurę przetargową w celu wyłonienia wykonawcy na całość zadania - informował po sesji wójt Marcin Czerniec.

Radni podjęli też uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w kwocie do niewiele ponad 2.78 mln zł. Jak tłumaczył włodarz gminy, zaciągnięcie kredytu jest konieczne ze względu na pokrycie deficytu budżetowego. - Wynika on m.in. z konieczności zabezpieczenia środków na tzw. wyprzedzające finansowanie określonych zadań. Mówimy tutaj chociażby o budowie sieci wodociągowej w Doboszowicach, budowie ścieżek kulturowych przy pałacu, na które gmina również otrzymała dofinansowanie, jednak musi zapewnić tzw. wkład własny i na potencjalne zwiększone kwoty w procedurze poprzetargowej dla inwestycji związanej z budową sieci wodociągowej w Doboszowicach - wyjaśniał Czerniec. Spłata kredytu ma potrwać do 2039 roku, a obecnie samorząd czeka na oferty banków, które zaoferują najkorzystniejsze warunki umowy kredytowej.

Przeprowadzone od stycznia zmiany w budżecie gminy Kamieniec Ząbkowicki spowodowały spory ruch po stronie gminnych wydatków. Podczas podejmowania uchwały budżetowej w grudniu 2017 roku wydatki oscylowały na poziomie 35.4 mln zł, a realizacja budżetu miała zakończyć się nadwyżką w wysokości około pół miliona złotych. Aktualnie kwota wydatków oscyluje w granicach 49.5 mln zł, a planowany deficyt na koniec roku ma wynieść w granicach 11.85 mln zł. 

ms. / em24.pl

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Budowa sieci wodociągowej w Doboszowicach i Ożarach coraz bliżej

  2018-07-13 11:09:31

  gość: ~Mieszkaniec

  To na koniec pogrążyć gminę w długach kolejne kredyty na pokrycie zaległości brawo wójcie i państwo bezradni następcy będą mieli co spłacać

 • 2018-07-13 11:45:11

  gość: ~Aaa

  @~Mieszkaniec
  Przecież jeszcze nie dawno narzekaliście że nie biorą kredytów i nie inwestują to o co wam w końcu chodzi

 • 2018-07-18 15:26:18

  gość: ~007

  Wójt wie co robi, tak jak mówił tak zrobił, przyszedł czas pieniądze pozyskał na zakończenie wodociągowania dwóch sołectw, dodatkowo pozyskał jeszcze pieniądze na ogromny wkład własny gminy co świadczy o bardzo rozsądnym gospodarowaniu środkami publicznymi. Widać, że opozycjonistów skręca bo oni robili wszystko żeby tych wodociągów nie było. Ciekawe ilu z tych co piszą te bzdury będzie się podłączać do rury z wodną a może wtedy powiedzą, że woda do studni im wróciła.

 • 2018-07-13 13:33:25

  gość: ~Tubylec

  Teraz robią bo wybory idą. Hah czemu mnie to nie dziwi

 • 2018-07-13 17:33:55

  gość: ~zxcvb

  11 mln zł deficytu w ciągu pół roku? Czyżby Czerniec obawiał się porażki?

 • 2018-07-13 23:30:02

  gość: ~Karju

  @~zxcvb

  Czerniec Krekora doprowadzili Gminę do zapaści gospodarczej czego objawem jest wielkie bezrobocie i zadłużenie .

  Z Gminy wypłynęły miliony złotych gdzie ?

  Czerniec nie nadaje się na wójta obojętnie kto będzie startował w jesiennych wyborach wygra z Czerńcem .

  Czerniec ludzie cię mają dość zostałeś „Persona non grata”

 • 2018-07-16 16:40:47

  gość: ~AntyKarju

  @~Karju idź się lepiej schowaj w swojej dziupli. Dużo piszesz no nigdy nie gadasz na forum ale zawsze bez konkretów i dowodów popierajacych twoje słowa. Nie pozdrawiam

 • 2018-07-19 20:48:26

  gość: ~007 do Karju

  Zastanawiam się czy Karjemu może jeszcze ktoś lub coś pomóc? Najlepszym lekarstwem będzie jednak praca. Zdrowy byk gdyby przepracował dniówkę w doboszowickim kamieniołomie to nie pisał by takich bredni. Ale jestem pewien, że ten dzień nastąpi zapewne wtedy gdy ZUS zakończy z nim współpracę odbierając mu rentę jeśli ją ma ? A o wybory to niech się nie martwi lepiej będzie jak się zajmie swoimi problemami.

 • 2018-07-19 21:24:56

  gość: ~AntyKarju

  @~007 do Karju
  Ten osobnik jest niespełna rozumu i to jest jego największy problem

 • 2018-07-14 08:37:51

  gość: ~As

  Gmina wybuduje wodociągi , a zyski bedą dla wodociągów z Nowej Rudy ?

 • 2018-07-17 19:56:41

  gość: ~rysiek z niedzwiedzia

  @~AsCo ty As tak biadolisz tera nad temi zyskami Nowej Rudy.Mieliśta swojego człowieka w wodociagach, Kleniuka znaczy sie, trza było go tam trzymać a nie łomamaić nowom posadom w Komunalce w Kamieńcu > Chłop był swój, dusza serce na wierchu i on to by tera nie dał krzywdy zrobić ludziom z Doboszowic i Ożar.Przecież on tam wiele lat kierownikował , wykształcony , gadane ma ,i studia rózne i ponoć prawnicze admistracyjne znaczy sie i menadzerskie , to po costa go zwlekli do Komunalki _ Talenta tylko marnuje , a tera placzeta.

 • 2018-07-14 22:13:08

  gość: ~zara

  Nie wiem, jaki jest sens niektórych komentarzy. Politykowanie, szukanie dziury w całym, pod byle pretekstem, pod każdym artykułem. Jest XXI wiek, nowoczesność i rozwinięta cywilizacja dotarła nawet do (niby) zacofanych Chin, a u nas ludzie nie mają wody w domach/ mieszkaniach !!! A co robią ci, którzy tę wodę mają ? Skaczą sobie do gardeł, cały czas są na NIE. Ludzie, czy na prawdę nie macie większych problemów. Jeśli obawiacie się tego, że będziecie musieli kiedyś te kredyty spłacać jako mieszkańcy naszej gminy, to wyprowadźcie się w taki rejon Polski, gdzie takich kredytów nie ma. Wydaje mi się, że takie miejsce nie istnieje. Pozdrawiam

 • 2018-07-23 09:01:07

  gość: ~tey

  ostatnio dodany post

  Wszystko ok ale trzeba to było robić dwanaście lat temu a nie kilka miesięcy przed wyborami.

REKLAMA