Express-Miejski.pl

Akcja „Trzeźwy Poranek”. Wpadli trzej pijani kierowcy, jeden z ponad dwoma promilami

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W ciągu kilku godzin policjanci na terenie powiatu ząbkowickiego zatrzymali kilku kierujących, którzy wsiedli za kółko pod wpływem alkoholu.

Wzmożone kontrole mundurowych miały miejsce 14 maja w ramach akcji  „Trzeźwy Poranek” prowadzonej na terenie powiatu ząbkowickiego.

Już przed godz. 7 funkcjonariusze zatrzymali 49-letniego mieszkańca powiatu ząbkowickiego, który jechał Fiatem Ducato mając w organizmie ponad promil alkoholu. Pół godziny później w Szklarach policjanci zatrzymali do kontroli kolejny samochód – Daewoo Tico. Okazało się, że 50-letni kierowca tego samochodu wsiadł za kierownicę mając ponad dwa promile. - Dodatkowo mężczyzna w 2017 roku stracił już prawo jazdy za jazdę po alkoholu. Popełnił zatem dwa przestępstwa za jednym razem - mówi Ilona Golec z ząbkowickiej policji.

Ostatnim z zatrzymanych, który jechał po spożyciu alkoholu, był 71-letni mieszkaniec gminy Kamieniec Ząbkowicki. Mężczyzna wydmuchał 0,24 promila alkoholu, co zostało zakwalifikowane jako wykroczenie. - 71-latek w takim stanie nie mógł kontynuować jazdy, a jego samochód odebrała osoba, która była trzeźwa - dodaje policjantka.

Oficer prasowa policji dodawała, że tłumaczenia pijanych kierowców bywają różne. W poniedziałek jeden z trójki zatrzymanych swój stan tłumaczył tym, że... dzień wcześniej był na przyjęciu z okazji pierwszej komunii.

Policja przypomina: stan nietrzeźwości zachodzi gdy zawartość alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila alkoholu, albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. Według art. 178a Kodeksu karnego prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi natomiast w sytuacji, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. W myśl art. 87 Kodeksu wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.

Dodatkowo, jeżeli osoba była już karana za kierowaniem pojazdem w stanie nietrzeźwości i lekceważy orzeczony wobec niej zakaz prowadzenia pojazdów, naraża się na karę do 5 lat pozbawienia wolności.

ms. / em24.pl // KPP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA