Express-Miejski.pl

Granty wręczone, instalacje OZE działają. Gmina Bardo realizuje projekt o wartości kilku milionów zł

Wręczenie symbolicznych czeków na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii fot.: UMiG Bardo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Pierwsi mieszkańcy gminy Bardo w całości zrealizowali już zadanie związane z instalacją odnawialnych źródeł energii na terenie swoich gospodarstw domowych.

Ostatnim krokiem było otrzymanie zwrotu pieniędzy z gminy Bardo w kwocie 85. proc. kosztów kwalifikowanych. Mieszkańcy, którzy przystąpili do projektu i zdecydowali się na montaż odnawialnych źródeł energii, początkowo pokryli całość zadania ze swojego budżetu. Teraz otrzymują z gminy zwroty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 16 maja pierwsi z nich otrzymali z rąk burmistrza symboliczne czeki, a zwrot środków powędrował na ich konto.

Podczas wręczenia czeków burmistrz Krzysztof Żegański podkreślił, że projekt oprócz wymiaru ekologicznego dla gminy, ma też wymiar ekonomiczny dla mieszkańców, gdyż dzięki tym instalacjom zdecydowanie obniżą się koszty utrzymania domów.

Cała procedura od A do Z:

Projekt jest skierowany do mieszkańców domki jednorodzinnnych. Mieszkańcy zainteresowani projektem do 3 listopada 2017 roku mieli czas na złożenie deklaracji na instalację odnawialnych źródeł energii. Następnie gmina przygotowała listę zakwalifikowanych. Osoby, które znalazły się na niej, mogły rozpocząć procedurę wyboru wykonawcy. Łącznie w gminie Bardo jest to blisko 250 rodzin.

Procedura wyboru wykonawcy polega na wysłaniu zapytania ofertowego na specjalnych drukach do co najmniej trzech firm, które spełniając odpowiednie wymagania (dotyczące referencji i gwarancji), zostały zakwalifikowane do udziału w projekcie. Po wyborze najkorzystniejszej oferty wykonawca na swój koszt przygotowuje projekt i kosztorys, który musi zatwierdzić inspektor nadzoru i koordynator projektu. Jest to niezbędny zabieg, aby wykonawca zaoferował dobrej jakości produkt w rynkowej cenie.

Po zatwierdzeniu gmina przygotowuje umowę z mieszkańcem, a po jej zawarciu mieszkaniec podpisuje porozumienie z wykonawcą. Otrzymuje on wówczas zielone światło do działania, a w międzyczasie składa wniosek do dotychczasowego dostawcy energii o instalację w danym gospodarstwie domowym licznika dwukierunkowego. Po wykonaniu instalacji inspektor nadzoru dokonuje odbioru inwestycji. Jeżeli nie ma zastrzeżeń, firma wystawia fakturę, a mieszkaniec pokrywa 100 proc. kosztów inwestycji. Następnie składa do gminy wniosek o wypłatę grantu, a samorząd zgodnie z umową do 30 dni ma obowiązek wypłacić pieniądze w wysokości 85. proc. kosztów kwalifikowanych całości inwestycji na wskazane w umowie konto.

W międzyczasie dotychczasowy dostawca energii przełącza mikro-instalację, a mieszkaniec może cieszyć się nową inwestycją, która oprócz względów ekonomicznych ma również ekologiczny wpływ na środowisko. Dodatkowo osoby biorące udział w projekcie otrzymują dostęp do mobilnej aplikacji, która wskazuje, ile energii jest produkowane, a ile zużywane.

Gmina Bardo jest liderem projektu wartego blisko 12 mln zł. Biorą w nim też udział gminy Złoty Stok, Lewin Kłodzki i Szczytna. Bardzki samorząd na realizację zadania pozyskał ponad 4.5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Do połowy maja bardzki samorząd podpisał 33 umowy na instalacje odnawialnych źródeł energii, co oznacza, że kolejne granty zostaną wręczone już wkrótce. Pozostali mieszkańcy są na etapie wyboru wykonawcy lub uzgadniania formalności.

ms. / em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Granty wręczone, instalacje OZE działają. Gmina Bardo realizuje projekt o wartości kilku milionów zł

  2018-05-18 09:46:48

  gość: ~GR

  Dlaczego gmina Kamieniec Ząbkowicki nie przystąpiła do tego projektu? Mało w gminie domków jednorodzinnych? W Bardzie pozyskano 4.5 mln zł dla obecnych mieszkańców, a w Kamieńcu Ząbkowickim pompuje się 4.5 mln zł w pałac, który czy jest czy by go nie było, na życie zwykłego mieszkańca nie ma wpływu

 • 2018-05-18 13:13:32

  gość: ~Dziad

  ostatnio dodany post

  A dlaczego gminy Ząbkowice Śląskie nie ma w tym projekcie? Burmistrz chwali się sprzedanymi działkami pod budownictwo jednorodzinne w Jaworku czy na Ziębickiej, więc skoro tak bardzo cieszy się z tego, że ludzie budują się w Ząbkowicach to dlaczego nie pozyskał dla nich pieniędzy na źródła energii. Myślę, że zainteresowanie byłoby ogromne

REKLAMA